Home Zahraničí Zkapalněného plynu bude nedostatek, dlouhodobé kontrakty jsou na léta vyprodány

Zkapalněného plynu bude nedostatek, dlouhodobé kontrakty jsou na léta vyprodány

ILUSTRAČNÍ FOTO – ČTK/DPA

Japonsko varuje, že situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) bude v příštích třech letech značně napjatá. Dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají platit před rokem 2026, jsou totiž vyprodány. Tyto kontrakty jsou přitom pro kupující zásadní, protože nabízejí stabilní ceny a spolehlivé dodávky na mnoho let.

Vyplývá to z průzkumu japonského ministerstva obchodu, na který upozornila agentura Bloomberg.

Země po celém světě se snaží zajistit dodávky od vývozců, jako je Katar nebo Spojené státy. Před rokem 2026 se však objeví jen velmi málo nových dodávek. Evropa se mezitím předhání v nahrazování ruského potrubního plynu zkapalněným, což ještě více prohlubuje celosvětový nedostatek tohoto paliva.

Tato situace znamená, že dovozci budou nuceni více spoléhat na nestálý a drahý promptní trh, kde jsou nyní ceny téměř třikrát vyšší než u dlouhodobých kontraktů. Podle mezinárodní skupiny dovozců LNG se prostřednictvím promptního trhu loni uskutečnilo zhruba 30 procent všech dodávek LNG.

Japonsko varuje, že pokud se dodávky ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů zcela přeruší, bude v lednu 2025 chybět na světě 7,6 milionu tun LNG. To odpovídá měsíčnímu dovozu do Japonska.

(ici, čtk)

Předchozí článekVzácný lomikámen je zpět. Zajistila to Botanická zahrada v Liberci
Další článekUSA – Wales 1:1. Bod při návratu po 64 letech zajistil kapitán Bale

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here