Home Zahraničí Zneužívání hegemonie USA ohrožuje světový mír a stabilitu

Zneužívání hegemonie USA ohrožuje světový mír a stabilitu

Stovky vyhořelých a zničených civilních a vojenských vozidel leží roztroušeny v kuvajtské poušti, 1. března 1991, na místě osudné cesty domů pro irácké vojáky, kteří byli odříznuti spojeneckým letectvem, když se snažili uprchnout po dálnici z Kuvajtu do Bagdádu. FOTO - CFP

Ve jménu »podpory demokracie« Spojené státy praktikovaly »neomonroeovskou doktrínu« v Latinské Americe, podněcovaly »barevné revoluce« v Eurasii a zorganizovaly »arabské jaro« v západní Asii a severní Africe, což přineslo chaos a katastrofu do mnoha zemí, uvádí se ve zprávě nazvané Hegemonie USA a její nebezpečí.

Vměšování USA do Latinské Ameriky přineslo desetiletí trvající blokádu Kuby, která opakovaně při různých mezinárodních příležitostech vyzývá USA ke zrušení svých sankcí, a také migrační krizi na americko-mexické hranici, kam migranti utekli před chudobou a neklidnou politickou situací ve své vlasti.

V pondělí zveřejněná zpráva konstatuje, že v roce 2023 začíná řada »barevných revolucí«, uvádí »revoluci růží« v Gruzii, »oranžovou revoluci« na Ukrajině a »tulipánovou revoluci« v Kyrgyzstánu a cituje americké ministerstvo zahraničí, aby ukázala, že USA otevřeně přiznávají, že v těchto »změnách režimu« hrají »ústřední roli«.

Kromě toho zpráva také odsoudila neopatrné použití síly ze strany USA v minulých desetiletích, které způsobilo humanitární tragédie.

S odvoláním na knihu s názvem America Invades: Jak jsme napadli nebo se vojensky angažovali téměř ve všech zemích na Zemi, zpráva uvádí, že USA bojovaly nebo se vojensky angažovaly téměř ve všech 190 zemích uznaných OSN s pouhými třemi výjimkami.

Války, včetně dobře známých válek v Iráku a Afghánistánu, přinesly smrt, zranění a neuspořádaný život civilistů v těchto válkou zmítaných zemích.

Od roku 2001 si války a vojenské operace, které USA zahájily ve jménu boje proti terorismu, vyžádaly více než 900 000 obětí, z toho přibližně 335 000 civilistů, miliony zraněných a desítky milionů vysídlených osob. Válka v Iráku v roce 2003 si podle zprávy vyžádala přibližně 200 000 až 250 000 mrtvých civilistů, včetně více než 16 000 přímo zabitých americkou armádou, a zanechala více než milion lidí bez domova.

Zpráva také dodává, že Spojené státy vytvořily po celém světě 37 milionů uprchlíků. Od roku 2012 se jen počet syrských uprchlíků zvýšil desetkrát.

(pr)