Home Zahraničí Zvolený argentinský vůdce ve Washingtonu potvrdil svou orientaci na Západ

Zvolený argentinský vůdce ve Washingtonu potvrdil svou orientaci na Západ

FOTO - wikipedia

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan a nově zvolený argentinský prezident Javier Milei na úterním setkání diskutovali o rozvoji hospodářské spolupráce, ochraně lidských práv a »podpoře demokracií«. Informovala o tom tisková služba Bílého domu.

Sullivan a Milei hovořili o »důležitosti dalšího rozvoje pevných vazeb mezi USA a Argentinou v oblasti hospodářství a společných priorit, včetně investic do technologií a čisté energie, ochrany lidských práv a podpory demokracií po celém světě«. Sullivan poblahopřál k jeho »volebnímu vítězství a vyjádřil jeho závazek pokračovat ve spolupráci mezi oběma zeměmi«.

Jak již dříve informoval John Kirby, koordinátor strategické komunikace v Radě pro národní bezpečnost (NSC) Bílého domu, prezident USA Joe Biden se s Mileiem během jeho návštěvy Washingtonu nebude moci setkat, protože bude cestovat po zemi. Úředník NSC zdůraznil, že USA mají zájem pokračovat ve spolupráci s Argentinou a chtějí od nového argentinského vůdce rovněž slyšet, »jakým směrem se chce v politických otázkách ubírat«.

Milei na setkání s americkými představiteli ve Washingtonu potvrdil, že jeho zahraniční politika se bude orientovat na Západ. Informovala o tom jeho tisková služba. »Zvolený prezident na setkání hovořil o svém pohledu na mezinárodní geopolitickou agendu orientovanou na Západ a obranu hodnot svobody,« uvedla tisková služba v prohlášení zveřejněném na stránce tiskové služby na sociální síti X (dříve Twitter).

Argentina uspořádala 19. listopadu druhé kolo prezidentských voleb. Libertariánský poslanec Milei, který byl nominován za pravicovou koalici »Svoboda přichází«, porazil ministra hospodářství Sergia Massu. Milei opakovaně prohlásil, že nehodlá rozvíjet mezistátní vztahy s Brazílií, Čínou a Ruskem kvůli nesouhlasu s politikou těchto států, ale zároveň tvrdil, že nebude bránit soukromým podnikům, aby s nimi obchodovaly. Za prioritní spojence Argentiny považuje Izrael a USA.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here