Plzeň už pošestnácté vyhrála 2:1, ale sporně! V čele jsou Bohemians a Brno

Fotbalisté Bohemians 1905 pokračují ve skvělé formě na startu nové sezony. Po výhře 1:0 na půdě Teplic jsou spolu s nováčkem z Brna v čele neúplné ligové tabulky. Další dva dnešní odpolední zápasy skončily svorně – 3:1. Zbrojovka obrátila duel proti Mladé Boleslavi a ostravský Baník tímto rozdílem slavil první výhru v nové sezoně, a to hlavně díky vydařenému prvnímu poločasu. Večer si mistrovská Plzeň poradila s Hradcem Králové v jeho boleslavském azylu oblíbeným skóre 2:1. Západočeši tímto výsledkem triumfovali od příchodu trenéra Michala Bílka loni v květnu už v 16. soutěžním zápase.

Východočechy ve 29. minutě oslabil vyloučený Vojtěch Smrž. V závěru prvního poločasu úřadující mistry poslal do vedení Tomáš Chorý, ale těsně před pauzou vyrovnal Filip Kubala. V 84. minutě zápas rozhodl střídající bývalý královéhradecký hráč Václav Pilař.

Viktoria protáhla v nejvyšší soutěži vlastní rekordní sérii bez porážky na 25 utkání a vítězně se naladila na středeční úvodní duel play off Ligy mistrů v Baku proti Karabachu. »Votroci«, kteří na úvod sezony porazili Slavii 1:0, nebodovali podruhé za sebou.

»Utkání bylo zase bojovné. Hradec, i když hrál o deseti, tak se nevzdal. Byl v některých fázích nebezpečný. Jsme samozřejmě rádi, že jsme to utkání udolali a vyhráli jsme,« řekl plzeňský trenér Bílek na tiskové konferenci.

»Dneska nemám pocit, že by vyhrálo lepší mužstvo, ale dejme tomu šťastnější. Vzhledem k vývoji všech okolnosti jsme dneska hráli výborně. Mělo to hlavu a patu. Hlavně tam byla obrovská morálka, a to mi dává naději do budoucna,« doplnil domácí trenér Miroslav Koubek, který v roce 2015 dovedl Plzeň k titulu.

Utkání však doprovázela i jedna kontroverze. Východočeši si stěžovali, že rozhodčí Klíma před gólem Chorého neodpískal zákrok hostujícího Sýkory na Ryneše v pokutovém území. »Nebudu se za nic schovávat. Za mě to byla jasná penalta,« prohlásil královéhradecký záložník Petr Kodeš. »Je tady VAR (videorozhodčí). Hráči jsou naprosto přesvědčení, že tam byl faul na Ryneše,« doplnil Koubek.

Model z druhé ligy

Boleslavské poslal v Brně do vedení v první půli svým 101. ligovým gólem Milan Škoda, za Zbrojovku vyrovnával krátce po změně stran Filip Souček a vítězný gól přidal v den svých 20. narozenin Michal Ševčík. Triumf domácích pojistil v nastavení střídající Robert Matejov. Nováček soutěže si udržel ligovou neporazitelnost a vede neúplnou tabulku spolu s pražskými Bohemians 1905. Středočeši stále čekají na první výhru v ligové sezoně, v úvodních dvou kolech remizovali.

»Navazujeme na vítězný model z druhé ligy, fungujeme jako tým, který výtečně pracuje v tréninku. Podstatné je, že fungujeme jako tým a vychází nám tréninkový proces během týdne, v němž na sebe sami hráči vytváří zdravý tlak. Trochu nás teď mrzí, že za týden máme odložen zápas v Plzni, musíme najít funkční model, ale zda se nám to povede, ukáže až duel se Slavií za 14 dní. Doufám, že bude vyprodáno,« řekl trenér Brna Richard Dostálek na tiskové konferenci.

Brno porazilo Středočechy v lize po osmi zápasech poprvé od dubna 2015. »Jsme zklamaní, chtěli jsme zde bodovat, dva body ze tří kol jsou málo,« uvedl kouč Boleslavi Pavel Hoftych.

Sladké Vrbovo jubileum

Ostravští fotbalisté zpříjemnili Pavlu Vrbovi 300. ligový zápas v roli hlavního trenéra. Baník skóroval třikrát během 24 minut první půle, o góly se postarali Michal Frydrych, Petr Jaroň a David Buchta. Mezi první a druhou brankou domácích byl vyloučen hostující útočník Jan Silný. »Ševci« snížili po změně stran zásluhou Jakuba Koláře, v závěru utkání uviděl červenou kartu střídající obránce Slezanů Gigli Ndefe.

»V prvním poločase jsme jasně dominovali, měli jsme tam akce, které byly koukatelné. Myslel jsem si, že druhý poločas odehrajeme ve větším klidu, ale vyloučení Zlína nám spíš ublížilo. Ale jsem rád, že jsme vyhráli a máme tři body. Před Teplicemi je to povzbuzení,« řekl Vrba.

Baník doma v lize porazil Zlín počtvrté za sebou a nastřílel mu při tom 16 gólů. V nejvyšší soutěži mu nepodlehl posedmé v řadě. Zlínští venku v lize od loňského srpna v 16 zápasech po sobě nezvítězili. »Zápas jsme si prohráli červenou kartou a třemi brankami. Pak to v deseti dohánět je na Baníku složité,« konstatoval hostující kouč Jan Jelínek.

V Teplicích o deseti

Zápas na teplických Stínadlech rozhodl v 85. minutě obránce Antonín Křapka. Oba týmy dohrávaly v deseti, v 56. minutě byl vyloučen hostující Roman Květ a v 83. minutě domácí Lukáš Mareček.

»Klokani« zvítězili v nejvyšší soutěži v Teplicích po čtyřech zápasech a v součtu s baráží jsou už osm soutěžních duelů neporaženi. Severočeši naopak v lize osmkrát po sobě nezvítězili, uspěli pouze v baráži proti Vlašimi.

»Byl to bojovný a nervózní zápas. Moc se na to asi koukat nedalo. Bohemka dala gól, tak vyhrála, ale myslím, že remíza by asi byla spravedlivější. Obrannou fázi jsme zlepšili, docela nám fungovala. Bohužel jsme si nic nevytvořili v útoku. Bylo to jen o tom, jestli dostaneme gól. Jedna standardka nás stála lepší výsledek, prohrála nám zápas. Měli jsme to dohrát na 0:0. Je to škoda,« litoval teplický kouč Jiří Jarošík.

»Možná to byl nejslabší z těch tří výkonů, které jsme předvedli, ale bereme tři body. Trochu se nám vrátilo štěstíčko za minulý zápas s Baníkem. O cílech a tabulce bych nemluvil. Abychom se po třech kolech ukájeli, to pode mnou určitě ne. Víme, že to nebylo ideální,« dodal Jaroslav Veselý, kouč Bohemians.

***

FK Teplice – Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 85. Křapka. Rozhodčí: Batík – Horák, Dohnálek – Kocourek (video). ŽK: Mareček, Hyčka, Vondrášek, Hybš – Bartek, Köstl, Hronek, Valeš, Miller (trenér brankářů), Koubek (vedoucí týmu). ČK: 83. Mareček – 56. Květ. Diváci: 3634.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka (90. Procházka), Jukl (68. Křišťan), Mareček, Urbanec (61. Čerepkai) – Trubač – Žák (46. Kodad), Gning. Trenér: Jarošík.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek, Petrák (70. Jánoš), Kovařík (70. Nový) – Hronek (90. Beran), Květ – Bartek (46. Mužík). Trenér: Veselý.

Baník Ostrava – Trinity Zlín 3:1 (3:0)

Branky: 14. Frydrych, 34. P. Jaroň, 38. Buchta – 76. Kolář. Rozhodčí: Hocek – Šimáček, Černoevič – Zelinka (video). ŽK: Oulehla (asistent trenéra) – Fillo, Didiba. ČK: 87. Ndefe – 28. Silný. Diváci: 6219.

Ostrava: Laštůvka – Sanneh (46. Ndefe), Frydrych, Pojezný, Fleišman – P. Jaroň (75. Miškovič), Kaloč, Kuzmanovič (89. Šehič), Pokorný, Buchta – Klíma (66. Tijani). Trenér: Vrba.

Zlín: Dostál – Cedidla, Kolář, Simerský, Čanturišvili – Fillo (71. Hrdlička), Janetzký, Didiba (81. Kovinič), Hrubý (46. Vukadinovič), Jawo (81. Hellebrand) – Silný. Trenér: Jelínek.

Zbrojovka Brno – FK Mladá Boleslav 3:1 (0:1)

Branky: 49. Souček, 79. Ševčík, 90.+4 Matejov – 26. Škoda. Rozhodčí: Proske – Kotík, Bureš – Petřík (video). ŽK: Granečný, Šural – Suchý, Donát, Škoda, Hoftych (trenér). Diváci: 6218.

Brno: Berkovec – Hrabina, Šural, Endl, Granečný – Souček (80. Blecha), Texl – Alli (46. Hladík) Ševčík (89. Matejov), Přichystal (46. Fousek) – Řezníček (90.+4 Hlavica). Trenér: Dostálek

Ml. Boleslav: Polaček – Pech, Šimek, Suchý, Karafiát – Mareček (57. Mašek), Matějovský (87. Stránský), Donát (70. Dancák), Fulnek (70. Skalák) – Škoda, Ladra (87. Krobot). Trenér: Hoftych.

FC Hradec Králové – Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)

Branky: 44. Kubala – 39. Chorý, 84. Pilař. Rozhodčí: T. Klíma – Paták, Antoníček – Štěrba (video). ŽK: Rada, Novotný, Čech, Koubek (trenér) – Tijani. ČK: 29. Smrž (Hradec). Diváci: 1900.

Hradec: Reichl – J. Klíma, Čech, Smrž – Kučera (65. Harazim), Rada, Kodeš (87. Prekop), Ryneš (83. Novotný) – Kubala, Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.

Plzeň: Staněk – Havel, Tijani, Pernica, Jemelka – Sýkora (46. Čermák), Bucha, Ndiaye (63. Pilař), Mosquera (63. Bassey) – Kliment (46. Kopic), Chorý (72. Jirka). Trenér: Bílek.