Co mají společného nádherné žhavé dislokace, dračí krev, broučí predátor a třeba železo? Vědu!

Letos proběhl již desátý jubilejní ročník fotosoutěže Věda fotogenická, která každoročně dokazuje, že i ve vědě lze najít umění. Zúčastnili se jí zaměstnanci Akademie věd ČR, a svými fotografiemi opět dokázali, že věda nejsou jen bílé pláště, dlouhé výpočty, složité grafy a obsáhlé studie. Všechny oceněné fotografie je možné zhlédnout na velkoformátové výstavě v Galerii Věda a umění v hlavní budově AV ČR na Národní třídě v Praze, a to až do 31. ledna 2024. Vstup je zdarma.

Organizaci soutěže realizovalo Středisko společných činností AV ČR a u jejího zrodu stáli Lenka Vostrá a Michael Komm z Fóra Věda žije!

Letos v hlavní kategorii soutěže Věda fotogenická obdržel první místo Dušan Tichoň z Ústavu fyziky materiálů AV ČR s fotografií »Životní forma železa«. A jako nejlepší fotografie za I. vědní oblast byla vybrána fotografie »Žhavé dislokace« od Štěpána Gamanova z Ústavu fyziky materiálů AV ČR.

»Letošní výstava opět oslavuje překvapivé souvislosti, technické možnosti, ale i hravost a kreativitu, které jsou vědě a výzkumu vlastní. Věda fotogenická každoročně nabízí příležitost, jak se seznámit s rozmanitostí bádání v Akademii věd prostřednictvím fotografií. Tyto snímky ukazují, že věda nejsou jen bílé pláště, dlouhé výpočty, složité grafy a obsáhlé studie,« řekla na vernisáži Eva Zažímalová předsedkyně Akademie věd ČR.

Záměrem této každoroční akce není jen zapojit zaměstnance, ale také představit vědu veřejnosti. Proto každý rok probíhá online hlasování o nejlepší snímek na profilech AV ČR na sociálních sítích a vítězné fotografie se také používají ve výroční zprávě AV ČR, na pozvánkách či PF nebo v každoročním kalendáři. Letos navíc vznikla více než stostránková fotopublikace shrnující deset let existence soutěže a obsahující příběhy vzniku nejúspěšnější fotografie každého ročníku.

»Během deseti let konání soutěže přišlo celkem dva a půl tisíce fotek a zapojilo se více než sedm stovek zaměstnanců,« prozradila Markéta Pravdová členka Akademické rady a předsedkyně odborné poroty.

Cenu za Nejlepší fotografii za II. vědní obor získal Jiří Černý z Ústavu molekulární genetiky AV ČR s fotografiemi »Triptych – Hornet, Sleduji tě!, Chlupáč«

Pro oživení soutěže se každý rok také vypisují nová témata vedlejší kategorie – letošní bylo »Věda praktická a nepraktická«. Nově organizátoři vyhlásili také kategorii Kresba a ilustrace, kde nejlepší dílo vybírali hlasující na sociálních sítích. Na vernisážina konci listopadu se oceňovaly také nejlepší fotografie autorů podle jejich příslušnosti k vědní oblasti.

Všechny oceněné fotografie je možné zdarma zhlédnout na velkoformátové výstavě v Galerii Věda a umění v hlavní budově AV ČR na Národní třídě v Praze až do 31. ledna 2024.

(mac)

FOTO – Věda fotogenická

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy