ČSSD: Šance pro dlužníky mohla přijít dříve, ale alespoň, že přišla

»Pozitivně hodnotíme, že návrh ministerstva spravedlnosti nepodlehl tlaku lobbistů a ponechává možnost oddlužení ve zkrácené lhůtě 3 let,« uvedl v aktuální tiskové zprávě Sociální demokracie její předseda Michal Šmarda. »Rychlé oddlužení znamená, že dlužníci nebudou muset dlouhodobě skrývat před státem své příjmy, což by mohlo být významným přínosem i pro veřejné rozpočty,« dodal. 

Problémem je, že i s vyjednaným odkladem měla být novela vzhledem k příslušné směrnici hotová již v červenci 2022 a jde do vlády až nyní. Jak Šmarda dodává, oddlužení pro všechny na tři roky je vázáno na jedinou podmínku – poctivou snahu bez ohledu na míru splacení dluhů. To Sociální demokracie prosazuje dlouhodobě. Zcela nepřijatelné by podle strany bylo, aby se podnikatelům zkrátila doba na tři roky a nepodnikajícím lidem nechala na pěti letech. 

Procesem prodlužení v Česku prochází zhruba 100 tisíc lidí. Aby oddlužení plnilo svůj účel, tak musí být přístupnější a kratší. »Možnost oddlužení a šance na nový začátek je přitom důležitá pro celou společnost, protože tito lidé se mohou vrátit na legální trh práce, přestanou se pohybovat v šedé ekonomice a ze svých příjmů budou odvádět státu daně i pojistné, podobně jako ostatní zaměstnanci a podnikatelé,« uvádí se dále v tiskové zprávě Sociální demokracie, která se takto přejmenovala před dvěma týdny na sjezdu v Plzni a opustila tradiční zkratku ČSSD.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy