Čtyři měsíce po volbách jde dohoda o pražské koalici do finále

Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze dokončují dohodu o magistrátní koalici, o víkendu chtějí začít s vnitrostranickým schvalováním koaliční smlouvy a programu. Zástupci stran to dnes řekli novinářům po zahájení koaličního jednání. Dnes bude schůzka pokračovat do nočních hodin v užším složení, které bude dokončovat znění programu a řešit personální otázky. Nové vedení metropole chtějí strany zvolit na zastupitelstvu 16. února.

Politici uvedli, že na dnešním jednání by chtěli všechny otázky dořešit a přijít s finálními podklady, které potřebují jednotlivé strany pro schválení dohody. Nejdelší je vnitrostranický proces u Pirátů, protože zahrnuje hlasování členské základny a i s diskusí zabere sedm dní. Podle vyjednavačky Pirátů Jany Komrskové by tento proces měl začít o víkendu, Spolu a STAN chtějí dohodu schválit příští týden.

Obsazení rady je zatím tajemstvím

Koalice Spolu dnes partnerům také sdělila, jakým způsobem plánuje rozdělit pět křesel v radě mezi ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Šéf zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) zatím podrobnosti nesdělil s tím, že dohodu je ještě třeba finálně odsouhlasit. »V tuto chvíli nebudeme říkat žádná jména, ale máme dohodu, která bude naplněna,« řekl. Ani ostatní strany zatím nesdělily plánované personální obsazení rady.

Pokud jde o program, na tom podle politiků panuje víceméně shoda, ale je potřeba dokument dopracovat po formální a stylistické stránce. »V cílech si myslím, že jsme nalezli průniky a shodu, teď už opravdu jen ladíme formulace,« řekl Zajíček.

Nejdelší vyjednávání od vzniku ČR

Jednání o koalici na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z Aliance stability, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Vyjednávání o novém vedení Prahy trvá více než čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku České republiky. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvoleni 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni po necelých dvou týdnech od voleb.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy