Home Domácí Evropská komise odblokovala peníze na projekty Agrofertu

Evropská komise odblokovala peníze na projekty Agrofertu

ILUSTRAČNÍ FOTO – ČTK/Markéta Vojtíková

Česká republika může požádat Evropskou unii o proplacení dotací pro holding Agrofert, které byly dosud zablokované kvůli auditnímu prověřování střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Podle webu iROZHLAS.cz to uvedla Evropská komise (EK) v dopise českým úřadům.

Ministerstvo financí spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu nyní budou řešit, jaké projekty Agrofertu s žádostí o proplacení unii pošle. Jde přitom o peníze, které už ČR vyplatila firmám ze svého.

Proplácení dotací pro Agrofert bylo zastaveno poté, co se na začátku roku 2019 rozjel unijní audit ke střetu zájmů expremiéra Babiše, který Agrofert vložil do svěřenských fondů. Úředníci z ministerstva financí pak museli navíc s každou žádostí o výplatu peněz přikládat zvláštní dokument, v němž ujišťovali, že žádost neobsahuje výdaje pro koncern. Tato povinnost jim nyní odpadne. Výjimkou ovšem mají být dvě dotace zemědělskému podniku Cerea a jedna dotace plastikářské firmě Fatra.

Přerušení výplat pro holding Agrofert a jeho dceřiné firmy projednával v září výbor EK. Takzvaná Interruption Committee rokovala také o okruhu výdajů, o které si budou moci české úřady zažádat. Výsledkem setkání je dopis, který nyní obdrželo české ministerstvo financí.

Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká i v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích. Do února 2017 vlastnil Agrofert tehdejší premiér a předseda hnutí ANO Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here