Exprezidenta Zemana, který byl operován kvůli krevní sraženině, propustili z nemocnice

Bývalého prezidenta Miloše Zemana dnes lékaři propustili z pražské Fakultní nemocnice Motol do domácí péče. Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík na tiskové konferenci ve 14.00 řekl, že Zeman nemocnici opustil před několika okamžiky. Bývalý prezident byl hospitalizovaný 20 dní poté, co se mu vytvořila krevní sražena, kvůli které se mu nedokrvovala noha. Podle lékařů je ho možné stále označit za křehkého pacienta, přesto jsou s vývojem jeho zdravotního stavu spokojení.

»Aktuální laboratorní nálezy jsou příznivé, pan exprezident je schopen chůze v chodítku se zlepšující se kondicí. Byla nastavena léčba a plán péče pro následující období,« píše se v tiskové zprávě nemocnice, kterou na tiskové konferenci přečetla náměstkyně ředitele pro léčebně preventivní péči Lucie Valentová Bartáková.

Čtěte také: Miloš Zeman exkluzivně pro iportaL24.cz (II. část): Ústavní soud je viditelně provládní

Po zákroku lékaři devětasedmdesátiletému Zemanovi, který trpí cukrovkou, museli kvůli otoku nohy provést takzvané fasciotomie, tedy na dvou místech naříznout kryty svalů. Po několika dnech hospitalizace mohli obě rány postupně uzavřít. Krevní sraženiny v nohou se však mohou i opakovat, čemuž se lékaři snaží předcházet nasazenou léčbou.

»Naším cílem je, aby se vrátil alespoň k takové možnosti chůze jako doposud,« řekl Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (2. LF UK) a FN Motol. Zeman podle něj nepojede před pátečními volbami na Slovensko, jak dříve avizoval.

Cílem hospitalizace podle přednosty Interní kliniky 2.LF UK a FN Motol Radana Keila bylo stabilizovat pacientův stav po interní stránce a převést ho z infuzních léků a výživy na klasické, které bude přijímat ústy.

Dnes byl bývalý prezident propuštěný do domácí péče, podle Koláře bude mít ještě v tomto týdnu kontrolu. »Důraz bude kladen zejména na rehabilitaci. Věříme, že se pan prezident bude moci brzy vrátit do běžného režimu jako před hospitalizací,« sdělil ČTK ošetřující lékař z kliniky Respimed, jejíž lékaři a sestry domácí péče o Zemana pečují, Boris Šťastný.

Zeman byl v posledních letech hospitalizovaný několikrát, v roce 2021 strávil v nemocnici téměř 50 dní. Lékaři ho stav tehdy označili za velmi vážný a nutnost péče tehdy zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tehdy oznámil, že »podle názoru ÚVN není Zeman nyní ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a prognóza jeho zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá«.

O období kolem jeho tehdejší hospitalizace má v dubnu vyjít kniha Spiknutí. Její autor Luboš Procházka, novinář a Zemanův spolupracovník, ČTK informoval, že křest knihy se kvůli Zemanově zdravotnímu stavu přesouvá z původně plánovaného 16. dubna na 24. dubna.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy