Generál Pavel potvrdil prezidentskou kandidaturu a zahájil volební kampaň

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel dnes oficiálně potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky a představil své volební heslo »Vraťme Česku řád a klid«.

Chce být prezidentem, který mírní vášně. Za priority označil aktivní zahraniční politiku, inovativní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, nezávislou energetiku, vzdělávání a zdravé životní prostředí. Pavel, který patří mezi favority voleb, to řekl při dnešním zahájení své volební kampaně v Praze.

Pavel chce v následujících měsících začít objíždět Českou republiku, sbírat podpisy voličů a žádat je o příspěvky na kampaň. Kandidovat chce jako nezávislý, potřebuje proto získat minimálně 50 000 podpisů. Posbíranou má nyní zhruba polovinu. Dosud od příznivců a sponzorů na transparentní účet dostal asi 10,5 milionu korun.

Společného kandidáta na Hrad stále hledá vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pavel dnes připustil, že s jejími zástupci jednal. »Nežádal jsem je o podporu. Kdyby se mě rozhodli podpořit, tak neodmítnu,« uvedl. Nechce však, aby ho koalice případně označila za svého stranického kandidáta. »Čistě stranický kandidát by měl problém vyhrát,« vysvětlil.

V kampani se plánuje opřít o své zkušenosti ze zahraniční diplomacie i z vedení armády. Těžká doba si podle něj žádá lídra, který dopřeje sluchu různým názorům a povede lidi ke kompromisu. V dnešním vystoupení kritizoval nynější politickou kulturu, kterou by chtěl změnit. Na Hradě by dbal i na morální a etická hlediska. Lidé si podle něj zvykli politiky hodnotit podle příliš nízké laťky. »Nemůže nám stačit, že někdo krade a lže míň než ostatní,« uvedl.

Pavel je podle průzkumů veřejného mínění i podle sázkových kanceláří společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem favoritem voleb. Zda se do nich přihlásí i bývalý premiér Babiš, zatím není jisté. Své rozhodnutí chce oznámit až zřejmě na konci října. Pavel uvedl, že jeho kampaň Babišovo rozhodnutí nijak neovlivní. »Já se nikdy nevymezoval jako anti-někdo, na svém přístupu nic měnit nebudu. Pokud kandidovat bude, tak to nebude lehký soupeř. Ale kdyby to bylo lehké, tak by mě to nebavilo a ani bych do toho nešel,« řekl Pavel.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy