Koalice opět vycenila zuby a utnula debatu k penzijní novele

Vládní penzijní novela, kterou pětikoalice označuje za důchodovou reformu, dnes postoupila do dalšího kola projednávání. Odolala návrhům na zamítnutí a také na vrácení k přepracování, které podali opoziční poslanci. Předlohou se nyní bude zabývat sněmovní výbor pro sociální politiku.

Sněmovna jednala o předloze od úterního odpoledne, celkem 32 hodin. U řečnického pultíku se střídali především zástupci opozice, kteří normu podrobili tvrdé kritice. Nesouhlasí především s předpokládaným zvyšováním věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a se snižováním výpočtu nových důchodů. Ptali se také, kdo bude určovat náročné profese s nárokem na dřívější odchod do důchodu, opakovaně tvrdili, že budou muset pracovat i nemocní senioři nebo upozorňovali na rozdíly v délce dožití lidí v různých krajích.

Lubomír Wenzl (ANO) označil projednávanou předlohu za snahu zalátat rozpočet na úkor těch nejzranitelnějších. Je to nespravedlnost na budoucích důchodcích, uvedl. Je přesvědčený, že je povinností vlády zajistit, aby důchody byly spravedlivé a udržitelné.

»Tohle důchodová reforma není, je to jen takové nastavování jiných parametrů,« dodala jeho stranická kolegyně Helena Válková.

Jan Síla (SPD) je přesvědčený, že skutečná důchodová reforma by měla spočívat v souboru různých opatření a v určení podílu bohatství, které připadne penzistům. Pokud bude stát jen na zvyšování věku odchodu do starobní penze a snižování výpočtu nových důchodů, nynější zaměstnanci nebudou reformu pokládat podle Síly za legitimní a bude hrozit její zrušení příští vládou. Za »apokalyptické skazky« označil tvrzení, že v budoucnu peníze na důchody nebudou.

S jídlem roste chuť

O ukončení úvodní debaty ke sporné vládní reformě penzí dnes nejpozději v 18 hodin rozhodla dopoledne Sněmovna na návrh předsedy poslanců ODS Marka Bendy. Dosavadní diskusi označil za mimořádně kultivovanou a normální. »Přesto jsme třetí den v tomto jednání a myslím si, že je pro všechny důstojné, abychom jednání v nějaký čas ukončili,« odůvodnil svůj návrh.

Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD se proti postupu vládního tábora ohradili. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová označila koaliční návrh a verdikt Sněmovny za zbytečný právě i kvůli tomu, že jednání postupuje podle pravidel. Koalici vytkla, že debatu v prvním kole utnula už podruhé. »Poprvé v novodobé historii jste to udělali u korespondenční volby, podruhé to děláte, protože s jídlem roste chuť, tak podruhé to děláte u novely zákona o důchodovém pojištění. A já se ptám – proč?« uvedla směrem ke koaličním řadám. Zdůraznila, že debata je kultivovaná a probíhá naprosto podle pravidel. »Proč jste museli opět vycenit zuby a opět ukázat tu sílu a utnout debatu v prvním čtení? Nerozumím tomu,« dodala.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala se ve své reakci na hlasování obrátil na soudce Ústavního soudu. »Vážení soudci Ústavního soudu, vy jste za posledních x let zhoupli to kyvadlo směrem k pětikoalici. Před volbami parlamentními i teď, když jste vydali několik judikátů týkajících se pevného hlasování. Já vás chci jenom upozornit, že ta demokracie je někde uprostřed,« uvedl. Obává se, že do budoucna se bude prostor pro opoziční vystoupení dál zkracovat. Je prý zvědavý, jestli budou ústavní soudci na svých judikátech trvat i v době, kdy nebude vládnout pětikoalice, ale jiná vláda.

Navrhované změny by podle vlády měly přispět k udržitelnosti důchodového systému. Cílem je udržet jeho schodek kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu, což představuje přibližně 70 miliard korun. Při zachování nynějšího stavu by deficit v roce 2050 činil podle vládních prognóz zhruba pětinásobek.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy