Lesy ČR letos díky zdražení dřeva směřují k rekordnímu zisku

Státní podnik Lesy České republiky za letošní první tři čtvrtletí oproti stejnému období minulého roku znásobil hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 mld. Kč. Nejvíce k tomu přispělo zdražení dřeva. Tržby Lesů ČR vzrostly o 34 procent na 14,5 mld. Kč z 10,8 mld. Kč před rokem. Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová. Před dvěma týdny poslal podnik do státního rozpočtu na základě rozhodnutí vlády mimořádný odvod 3,81 mld. Kč.

Dosud nejvyšší průběžný hrubý zisk za první tři čtvrtletí roku podnik vykázal v roce 2015, a to 5,46 mld. Kč. Celoročně nejvyšší hrubý zisk měl podnik v roce 2014 ve výši 7,96 mld. Kč, tehdy průběžný hrubý zisk do konce září činil 5,23 mld. Kč.

»Vyšší hospodářský výsledek souvisí s větším zpeněžením dříví. Tržby vzrostly především kvůli vyšším tržním cenám všech sortimentů surového dříví v reakci na letošní geopolitickou situaci promítající se do inflačních tlaků,« uvedla mluvčí. Vyšší výnosy má podnik i díky většímu prodeji dřeva malým a středním zpracovatelům v regionech. »Do hospodářského výsledku se promítá také dílčí úspora nákladů v obnově lesa související s vyšším podílem přirozené obnovy,« uvedla mluvčí.

Tržby podniku se do září výrazně zvedly přesto, že těžba dřeva meziročně klesla o pětinu na 7,4 milionu metrů krychlových. Nižší těžby jsou dané doznívající kůrovcovou kalamitou a postupným návratem podniku k běžnému hospodaření podle lesních hospodářských plánů. Za celý minulý rok se těžba dřeva ve státních lesích snížila o pětinu na 11,4 mil. m3, letos by za celý rok měla klesnout na 9,5 mil. m3 dřeva.

Lesy ČR hodlají zisku využít především k obnově lesů po kůrovcové kalamitě a tvorbě rezerv na pěstební práce, k obnově lesních cest a opravám majetku. Státní podnik odhaduje, že obnova lesů a opravy cest po kalamitě si v nejbližších letech vyžádají desítky miliard korun.

Loni Lesy ČR zvýšily čistý zisk na 2,74 mld. Kč ze 44 mil. Kč v roce 2020. V letech 2018 až 2020 ziskovost podniku zásadně ovlivnila kůrovcová kalamita spojená s pádem cen dřeva. V roce 2019 utrpěl ztrátu 790 mil. Kč.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy