Letošní pálení čarodějnic v Praze omezí zákaz rozdělávání ohňů

V Praze začne v úterý kvůli výstraze meteorologů na nebezpečí požárů platit zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech, jako jsou parky, lesní porosty, zahrady či lesoparky. Potrvá do čtvrteční půlnoci. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zákaz omezí i tradiční pálení čarodějnic, které letos připadá právě na úterý. Pořadatelé velkých nahlášených akcí se zajištěnou požární bezpečností a pod dohledem hasičů ale mohou využít výjimku v městské vyhlášce a vatry v omezené míře zapálit. Hasiči varují hlavně před neorganizovanými ohni, které mohou přerůst v požár.

Podmínky pro zapálení ohně i v době zákazu splnila například Praha 6, která řadu let pořádá Čarodějnice na Ladronce. »To znamená na místě budou přítomni hasiči ze záchranného sboru Lysolaje a akci jsme zaregistrovali na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru. Hranice tedy bude zapálena ve standardním režimu se zvýšenou ochranou ze strany sboru dobrovolných hasičů, avšak v souvislosti s aktuální situací bude dříve – v řádu desítek minut – uhašena,« uvedla dnes šestá městská část na Facebooku.

Pro hasiče je nejdůležitější, aby se oheň nezměnil v požár, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. U organizovaných ohňů mají jistotu, že dobrovolní hasiči dohlédnou nejen na pálení, ale budou kontrolovat ohniště i po skončení akce. Takovou záruku ale u různých domácích či sousedských ohňů na zahradách, v parcích či na opuštěných místech nemají. Požáry totiž často vznikají až poté, co lidi odejdou a nechají ohniště plné žhavého popela bez dozoru. »Doporučujeme proto lidem účast na organizovaných akcích, kde je zajištěna požární bezpečnost,« dodal Kavka.

Praha zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech vydává automaticky v případě výstrah meteorologů. Zákaz rozdělávání ohně bude platit od úterý také v sousedním Středočeském kraji. Každý kraj řeší situaci jinak, upozornil Kavka.

Ode dneška platí výstraha meteorologů na zvýšené riziko požáru na jihozápadě Moravy, v úterý se kvůli vysokým teplotám i zesilujícímu větru rozšíří na velkou část republiky. Výjimkou je Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a krajní jihozápad a západ Čech. »Riziko vzniku požárů poklesne v důsledku místních přeháněk pravděpodobně v pátek 3. května,« uvedli meteorologové.

(čtk)

FOTO – archiv

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy