Median: Volby by v březnu vyhrálo ANO, mimo sněmovnu by zůstali lidovci a TOP 09

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí. Do Sněmovny by prošly ještě SPD se sedmi procenty a hnutí STAN se šesti procenty. Z nynějších sněmovních stran by mimo dolní komoru zůstali lidovci a TOP 09. Zároveň roste podpora politických uskupení, která jsou nyní mimo Poslaneckou sněmovnu.

Vyplývá to z volebního modelu, který dnes na svém webu zveřejnila agentura Median. Ochota zúčastnit se voleb proti únorovému průzkumu mírně vzrostla na 62,5 procenta.

»V březnových údajích je patrná únava voličů ze sněmovních stran, která se projevuje relativně vyšší podporou stran mimo Poslaneckou sněmovnu. Nárůst podpory zaznamenaly KSČM, PRO 2022, Přísaha, Zelení i Trikolora,« uvedli autoři průzkumu. Posun podle nich patrně je důsledkem začínající kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

Podpora ANO a Pirátů se změnila jen mírně. Ve srovnání s únorovým modelem Medianu vzrostla u ANO o procentní bod a Pirátům klesla o půl procentního bodu. Hnutí STAN neudrželo únorovou devítiprocentní podporu. »ODS nadále posiluje na úkor svých koaličních partnerů,« uvedl Median. Ze stran, kteří před minulými sněmovními volbami vytvořily s ODS koalici Spolu, by TOP 09 i lidovci v březnu získali shodně 3,5 procenta hlasů. »TOP 09 by se poprvé od dubna 2023 ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu,« podotkli autoři průzkumu.

SPD, které proti únoru podpora klesla o 2,5 procentního bodu, ztrácí podle Medianu zejména ve prospěch PRO 2022 a Trikolory. PRO 2022 by si v březnu vybrala čtyři procenta voličů a Trikoloru dvě procenta. Shodně 4,5 procenta by získaly KSČM a sociální demokracie (SOCDEM), zisk 3,5 procenta model dává hnutí Přísaha a tři procenta Straně zelených.

Strany aktuální vládní koalice, tedy ODS, TOP 09, lidovci, STAN a Piráti, mají v součtu podporu 37,5 procenta potenciálních voličů, uvedli autoři průzkumu. Bez sestavení předvolebních koalic by tak získaly 88 z 200 poslaneckých křesel.

»Ochota zúčastnit se voleb oproti minulému šetření mírně vzrostla,« uvedl Median. Voleb do Sněmovny by se v březnu podle svého vyjádření určitě zúčastnilo 53 procent dotázaných, dalších 9,5 procenta účast zvažuje. Určitě by k volbám nešlo 30 procent účastníků průzkumu, spíše by nešlo 7,5 procenta.

Median v průzkumu mezi 5. březnem a 3. dubnem oslovil 1041 lidí ve věku 18 a více let. Statistická chyba činí 1,5 procentního bodu u menších stran a až tři procentní body u nejsilnějších stran.

Výsledky posledních tří volebních modelů agentury Median (v procentech):

březen 2024únor 2024leden 2024
ANO323131,5
ODS1412,512
Piráti10,51113
SPD79,510,5
STAN697
KSČM4,544,5
SOCDEM (do června 2023 ČSSD)4,54,54
PRO 2022423
TOP 093,55,55,5
Přísaha3,533
KDU-ČSL3,533
Zelení321,5
Trikolora2
Zdroj: Median

(cik, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Pokud by takto dopadly volby, tak se u voleb minulá situace zopakuje. Opozici se dosud nepodařilo zabránit roztříštěnosti.
    S ani ne 40 procentní podporou voličů by zde nejspíš dále vládli lidovci (nalezlí do všech současných vládních stran), tj. důslední pokračovatelé protireformace vedené katolickou aristokracií, zuřivými konfiskátory českého majetku a po husitských bouřích lítými nepřáteli českého národa, jeho šlechty i měšťanů a sedláků, jejichž majetek dal kdysi základ jejich rodům, které asi existují dodnes a dodnes kují pikle pro své obohacení. Znovu se nebudou štítit ani zvěrstev nemajích obdoby, jako to činili v Čechách v pobělohorské době jejich předkové či souvěrci. Jejich zuřivá touha po opravdu velkém majetku a téměř žádný odpor, se kterým by se dosud setkali (podobně jako při svém řádění v Čechách po roce 1620), jim opět “v zájmu nebes” a v “očekávání velké odměny od nebes” dovolí konečně znovu rozpoutat válku proti Rusku plnému nezměrného bohatství (v Čechách již jimi rozkradeného), po které dlouhodobě touží, přestože je Rusko tentokrát již vybavenému jadernými zbraněmi.

    PS : ani paní Leyenová, která spolu s “evropskou komisí” zapříčinila zkázu Českého Švýcarska i části české vědy, jim 30. dubna v Praze nemůže dát polibek smrti, neboť jejich preference již nižší být nemohou. Ale díky svému spojení v koalici “Spolu” kterou vpodstatě řídí, jim to je jedno, půjde jen o demonstraci síly trpaslíka, který má v Evropě bratry obry.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy