Home Domácí Mezivládní organizace pro rozvoj vyzvala Somálsko a Etiopii ke snížení napětí

Mezivládní organizace pro rozvoj vyzvala Somálsko a Etiopii ke snížení napětí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mimořádný summit Mezivládní organizace pro rozvoj (IGAD), regionálního uskupení zemí severovýchodní Afriky, vyzval Etiopii a Somálsko ke snížení napětí a navázání konstruktivního dialogu. IGAD to uvedlo v komuniké po zasedání v ugandském hlavním městě Kampale, které svolal džibutský prezident Ismail Omar Guelleh, předseda IGAD.

»Summit vyjadřuje hluboké znepokojení nad nedávným vývojem mezi Etiopskou federativní demokratickou republikou (FDRE) a Somálskou federativní republikou (FRS),« uvádí se v dokumentu zveřejněném na oficiálním účtu organizace X (dříve Twitter). »Znovu potvrzují základní zásady respektování svrchovanosti, jednoty a územní celistvosti FRS, veškeré kroky musí být činěny v souladu s těmito základními zásadami, jakákoli dohoda nebo ujednání musí být učiněny se souhlasem FRS. Summit vyzývá FRS i FDRE ke snížení napětí a ke konstruktivnímu dialogu.«

Dne 1. ledna 2024 uzavřeli předseda vlády FDRE Abiy Ahmed a prezident samozvaného státu Somaliland Musa Bihi Abdi memorandum o porozumění, které má Etiopii zajistit přístup k námořním přístavům. Podle etiopských novin Addis Standard poskytl Somaliland FDRE možnost zřídit na svém území námořní základnu výměnou za uznání suverénního státu. Mezinárodní společenství uznává Somaliland jako součást FDRE.

V září Somalilandská republika, která na jaře 1991 jednostranně vyhlásila státní suverenitu, prohlásila, že nebude jednat o sjednocení se Somálskou federativní republikou.

Orgány FDRE uvedly, že hodlají memorandum, které podle jejich názoru porušuje suverenitu země, napadnout. Orgány FDRE trvají na tom, že dohoda se Somalilandem neporušuje žádné zákony. Podle prohlášení Addis Abeba »netvrdí, že samozvanou republiku uznává, ale provede hloubkové posouzení s cílem vypracovat stanovisko k úsilí Somalilandu o mezinárodní uznání«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here