Home Domácí Migréna lidem krade práci a rozbíjí vztahy

Migréna lidem krade práci a rozbíjí vztahy

Migréna patří k závažným neurologickým onemocněním. Jedná se o intenzivní, někdy pulzující bolest hlavy, kterou doprovází další příznaky jako například nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, únava či zvracení. Bolest může pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného života. V České republice se s migrénou potýká přes milion osob.

»Lidé s migrénou se za svoje zdravotní potíže často stydí a obviňují se ze slabosti nebo méněcennosti. Ve svém okolí se totiž setkávají s nepochopením a slýchají, že migréna přece není žádná skutečná nemoc,« uvedla předsedkyně pacientské organizace Migréna-help Rýza Blažejovská. »Migréna je tak velkým náporem nejenom na jejich zdraví, ale i psychiku. Proto je důležité, aby se nebáli a řekli si o pomoc,« dodala. Organizace každoročně organizuje festival Migréna nás spojuje, aby se lidé s migrénou navzájem setkali a dozvěděli se od odborníků, jak na svou nemoc co nejlépe vyzrát. Pacientům navíc dává příležitost promluvit o migréně otevřeně a nahlas, bez obav z posměchu svého okolí. Letos v listopadu se uskutečnil už čtvrtý ročník.

S migrénou se v České republice potýká přes milion osob – kromě velmi intenzivních bolestí hlavy a zvracení je trápí také aury, při kterých prakticky nevidí, nebo závratě. Někteří lidé mívají pár záchvatů do roka, jiní několikrát týdně. Řadu jedinců velké bolesti paralyzují i více než 25 dnů v měsíci. »Časté ataky lidem s migrénou významně komplikují život. Starají se navíc nejenom o sebe, ale i o děti a domácnost a musí také pracovat. Aby mohli fungovat, řeší své bolesti nadužíváním léků na bolest, což má ale ve svém důsledku nežádoucí účinky a vyvolává další komplikace. Je to začarovaný kruh,« popsala Blažejovská. Lidé s migrénou podle ní často trpí depresí a úzkostí, za svou nemoc se stydí a bojí se posměchu svého okolí.

Na festival Migréna nás spojuje kromě pacientů dorazili i lékaři, s nimiž účastníci konzultovali své problémy a probrali témata, na která nezbývá čas v ordinacích. »Paní doktorka Eva Medová, specialistka na migrénu, návštěvníky seznámila s novými možnostmi terapie. Patří mezi ně inovativní preparáty, které slouží pro prevenci a léčbu záchvatů migrény. Asi 50 % lidí s migrénou podle ní reaguje dobře také na akupunkturu,« uvedla Blažejovská. Na akci nechyběli ani další odborníci, například psychoterapeut, který příchozím prakticky předvedl, jak se dá uvolnit stres a bolest. »Účastníci si na místě vyzkoušeli fyzioterapeutickou práci s krční páteří. Navštívit mohli i pracovní a neurologickou poradnu,« doplnila předsedkyně Migréna-help.

Pacienti promluvili nejenom o zdravotních problémech

Letošní ročník festivalu Migréna nás spojuje doprovázela speciální anketa na téma Co mi migréna vzala. Zapojily se do ní desítky lidí. V anketě popsali svá trápení, strach a to, jak bojují nejenom s bolestmi, ale i s pohrdáním okolí.

»Migréna mi vzala kus dětství, radost ze života, přátele, milované cestování a klid. Ukradla mi práci a rozbila vztah s manželem. Léky mi ničí játra a ledviny,« uvedli mj. pacienti v anketě.

Objevilo se v ní ale i několik pozitivních komentářů – až díky migréně si totiž mnohdy lidé uvědomili, čeho si mají v životě vážit. »Jedna z pacientek uvedla, že je migréna její velkou učitelkou. Mnohem víc si díky ní považuje obyčejných věcí a nebojí se říkat ‚ne‘, když jí tělo vyšle signál, že je potřeba zvolnit,« doplnila Blažejovská. Anketu vyplňovali také rodiče dětí s migrénou, kterým podle nich často vzala celé dětství. Popisovali například, že zatímco ostatní děti si hrály venku, ty jejich ležely doma a zvracely.

Festivalu se zúčastnily také známé osobnosti. »Lidé migrénu zvládají lépe, když ví, že na ni nejsou sami. O svůj příběh se s příchozími tentokrát podělila Kateřina Brožová, kterou migréna začala trápit po těžké autonehodě. Její záchvaty někdy trvaly i pět dní v kuse,« uvedla Blažejovská.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here