»Nevhodné názory« se mohou pěkně prodražit, rozhodl soud

Bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay, jenž na Facebooku v únoru schvaloval »protifašistickou operaci«, dostal od soudu peněžitý trest. Měl by zaplatit 45 000 korun. Komunální politik, který nyní už do zastupitelstva nekandiduje, s trestem nesouhlasí. Ještě v soudní síni se odvolal. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Na sociálních sítích Makay psal, že Rusko odzbrojí »ukrofašisty« a že by na Ukrajinu shodil i malou vodíkovou bombu. Za »schvalování trestného činu a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy« Makayovi hrozilo i několikaleté vězení.

Makay u soudu své výroky obhajoval tím, že na Ukrajině působí fašisté a ukrajinská vláda nechává zabíjet Rusy. Zastupitel tvrdí, že jeho výroky směřovaly výhradně proti údajným ukrajinským fašistům.

»Pro nás to je stoprocentní úspěch. Soud rozhodl v souladu s podanou obžalobou,« řekl žalobce Tomáš Rajtr. Ten peněžitý trest požadoval ve svém závěrečném návrhu. Obžalovanému hrozil trest vězení v rozmezí od šesti měsíců do tří let. »Uložili jsme trest alternativní. Tedy peněžitý,« řekla soudkyně Jana Janečková. Poukázala na to, že na svých názorech obžalovaný setrvává i v současnosti.

»Nevěřím, že žiji v právním státě,« řekl Makay po skončení hlavního líčení. Před soudem se dnes označil za antifašistu a antikomunistu. »Vůbec nerozumím tomu, proč je omezována svoboda slova. Celé to bylo namířené proti fašismu na Ukrajině, nic nebylo proti ukrajinskému lidu. Mám na Ukrajině přátele, vozil jsem tam humanitární pomoc,« řekl dnes před soudem. Podle něj je jasné, že fašisté na Ukrajině jsou. »Ukrajinská vláda proti nim nezasahuje, nechá zabíjet obyvatele Ruské federace,« uvedl u soudu.

Před soudem dnes vypovídal i starosta Bruntálu Petr Rys. Vedení města se od Makayových výroků distancovalo. Rys uvedl, že se na něj po zveřejnění příspěvku Makaye obrátila řada lidí.

(cik, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Hanba soudcům za takový rozsudek, mají přece povinnost být nestranní tedy i apolitičtí. Je fakt, že na Ukrajině je dost lidí, kteří oslavují banderovce – fašisty. Doufám, že se naše soudy nebudou posléze podobat těm za hitlerovského Německa, kdy soudce řval a nadával obviněnému, který se sebemenším způsobem provinil proti fašistické politice “vůdce”. Ostatně ještě nedávno i naše soudy odsuzovaly lidi za jejich “jiné” politické názory než jaké hlásala KSČ…..Docela se obávám, kam tohle dění dospěje…Nemám už dlouho pocit demokratické diskuze a komentářů z našich masmédií. Jsou zváni pouze komentátoři poslušní politice “mainstreamu”….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy