O titul nejlepšího floristy Evropy bude bojovat Filip Hrouda

Čeští zahradníci a floristé patří v Evropě k těm nejlepším. O titul nejlepšího floristy Evropy bude koncem léta bojovat mistr floristiky České republiky a žák druhého ročníku nástavbového studia zahradnického oboru Střední odborné školy Jarov (SOŠJ) z Prahy 9 Filip Hrouda.

Mistrovství Evropy mladých floristů do 25 let European Championship for Young Florists (Eurofleurs 2023) proběhne mezi 22. a 26. srpnem ve Slovinsku. »Žák naší školy Filip Hrouda se v průběhu studia v naší škole zúčastnil několika floristických soutěží v České republice, kde většinou obsadil první místa. Vyvrcholením bylo jeho prvenství na českém mistrovství republiky floristů – na jubilejním 50. ročníku soutěže Děčínská kotva. Na základě těchto úspěchů nominoval Svaz květinářů a floristů České republiky Filipa na mistrovství Evropy Eurofleurs 2023,« řekl ředitel SOŠJ Miloslav Janeček.

Konkurence bude obrovská – letošního ročníku soutěže, která se koná zpravidla každé čtyři roky už od roku 1998, se zúčastní zástupci takřka všech evropských zemí. O titul zabojují celkem s pěti květinovými aranžemi. »Soutěží se v juniorské kategorii, a to v několika zadaných tématech, která mezinárodní porota hodnotí každé zvlášť a následně pak stanoví i absolutního celkového vítěze. Letos jsou vyhlášena tato soutěžní témata: Romantický piknik na rozkvetlé louce – prostorová dekorace, Legenda o bílých a rudých růžích – svatební kytice, Stromy jsou moji přátelé – prostorová dekorace, Letní snění – volně vázaná kytice, Překvapení – Duše milenců plují po jezeře, plují jako vodní lekníny,« vyjmenoval Janeček.

Během soutěží se na české floristy upírá pozornost – patří zpravidla mezi favority. K úspěchům jim pomáhají i zahraniční zkušenosti, které nasbírají ještě během studia. »Přínos v zahraničních stážích našich žáků vidím nejen v získání odborných zahradnických a floristických znalostí evropského standardu, ale i v posílení jazykových dovedností našich žáků. Letos vyjedou v rámci programu Erasmus+ dvě skupiny našich žáků zahradnických oborů do Holandska. V každé skupině je vždy okolo 15 žáků z maturitních i učebních zahradnických oborů. Naší partnerskou organizací je poblíž Amsterdamu světově uznávaný ateliér a floristická škola Boerma institut. V průběhu stáže žáci navštíví květinové burzy, navštěvovat budou odborné floristické kurzy, čeká je práce ve školkařských a realizačních firmách a  také v květinářských obchodech. Všichni vyjíždějící žáci obdrží po návratu Europass – Mobilita, což je doklad potvrzující účast na stáži v zemích v rámci EU,« uzavřel Janeček.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy