Policie prověřuje zásah na FF UK, příští týden bude mít briefing

Policejní úřad vnitřní kontroly prověřuje všechny aspekty prosincového zásahu při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Příští týden k tomu bude mít policie mimořádný briefing.

Policie se podle Rakušana od 21. prosince do 2. ledna musela zabývat 96 případy schvalování tragické střelby. Jde podle něj o postižitelné jednání. Útok v budově fakulty v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii České republiky.

Rakušan dnes vládě podal informace o policejním postupu, kabinet podle něj ocenil rychlý a efektivní zásah i trpělivost a statečnost lidí na fakultě. Příští týden policie zodpoví na briefingu všechny jednotlivosti, které se objevují v mediálním prostoru. »Některé z nich se postupně vyvracejí, protože se objevují fámy, lži,« řekl Rakušan.

»Smutným aspektem je i to, že máme ve veřejném prostoru navazující činy, které nějakým způsobem glorifikují útočníka a čin jako takový. Policie zasahuje velmi rázně, věcmi se zabývá a věci i propaguje z preventivních důvodů, aby to mělo odstrašující účinek,« poznamenal.

Příští týden se podle Rakušana ve Sněmovně uskuteční kulatý stůl ke zbraňové legislativě, kde bude představena novela, která má nabýt účinnosti počátkem roku 2026. Zákon, který aktuálně dolní parlamentní komora projednává, obsahuje například oprávnění policie zajistit preventivně zbraň na základě bezpečnostních informací, vazeb na extremistické skupiny či vyhrožování násilním na sociálních sítích. »V širším kontextu se zamyslíme, jakým způsobem, v jakých horizontech by mohlo být v české zbraňové legislativě ještě něco upraveno,« doplnil.

Zásadní je podle vicepremiéra nyní pomoci lidem postiženým tragickým útokem. Na webu Národního ústavu duševního zdraví se nachází sekce s odkazy na podpůrné materiály pro oběti a širokou veřejnost, na UK pracuje krizový štáb, policie a další složky poskytují rektorátu i vedení fakulty součinnost, s univerzitou spolupracuje i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Střelec v budově fakulty na pražském náměstí Jana Palacha zabil 21. prosince 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří velmi těžce. Podle policie ve škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie spojila také s dvojnásobnou vraždou v pražském Klánovickém lese z 15. prosince. Po střelbě ve škole spáchal sebevraždu. V domě pachatele policie našla dopis, ve kterém se střelec ke klánovickému případu přiznal.

(čtk)

REPRO FOTO – ČT

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy