Porodnost v Česku dál klesá, počet obyvatel zvyšují přistěhovalí cizinci

Počet obyvatel České republiky se během prvních devíti měsíců letošního roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšil o 54,7 tisíce na 10,88 milionu. Přírůstek ale zcela zajistila zahraniční migrace, přirozenou obměnou naopak obyvatel ČR ubylo, a to o 13,3 tis.

GRAF – ČSÚ

Živě se od počátku roku do konce třetího čtvrtletí narodilo 69,2 tis. dětí, meziročně o 8,6 tis. méně. Pokles porodnosti zaznamenali statistici ve všech věkových skupinách žen mladších 45 let. Počet zemřelých dosáhl 82,6 tis., což bylo o 5,8 tis. méně než ve stejném období loňského roku.

Veškerý přírůstek tak zajistilo kladné, 68tisícové saldo zahraničního stěhování. Do Česka se během prvních devíti měsíců roku přistěhovalo ze zahraničí 116,7 tis. osob a naopak do ciziny se z ČR odstěhovalo 48,6 tis. osob. »Dvě pětiny vystěhovalých byly zaregistrovány v září – šlo o odraz ukončování pobytu osobám s dočasnou ochranou, které se nedostavily do stanoveného termínu k vylepení vízového štítku do cestovního dokladu,« vysvětlili statistici.

»Během prvních tří čtvrtletí letošního roku vstoupilo do manželství 41,5 tis. párů snoubenců. Ve srovnání se stejnou částí roku 2022 je to o 14 % méně. K úbytku sňatků došlo jak u svobodných, tak u rozvedených osob, a to obdobnou měrou,« uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Počet rozvodů se meziročně snížil o 0,3 tis. na 14,4 tis.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy