Přísaha: Přístup hejtmana Schreka ke korupční aféře v jihlavské nemocnici je skandální

Přestože už uplynuly tři dny, kdy detektivové z NCOZ zasahovali v nemocnicích v Ústí nad Labem a Jihlavě a zadrželi jejich ředitele, na rozdíl od Ústeckého kraje, jehož vedení ředitele okamžitě odvolalo, vedení kraje Vysočina vyvodilo odpovědnost až dnes, kdy radní odvolali ředitele Lukáše Veleva, říká místopředsedkyně Přísahy a lídryně hnutí na Vysočině Karolína Kubisková.

A to přesto, že podle NCOZ šlo o organizovanou skupinu, která ovlivňovala veřejné zakázky ve prospěch spřátelených firem a brala úplatky ve výši 10 procent z každé zakázky. Reakce vysočinského hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) však byla podle Kubiskové naprosto skandální. »Nejenže podle něj není zadržení policií důvodem k odvolání ředitele Veleva, ale ještě to celé zlehčil slovy, že se prý policejní zadržení ‚může stát komukoli z nás‘. Takový výrok považuji za naprosto nepřijatelný. Pokud je pan hejtman podezřelý z podílu na činnostech v zájmu zločinecké organizace (podle Úřadu evropského veřejného žalobce EPPO), které mohou vést k jeho zadržení ze strany policie, rozhodně by neměl spravovat veřejný majetek ani vykonávat veřejné funkce,« uvedla Kubisková.

De facto tím totiž podle ní přiznává, že si policie může zítra přijít z obdobného důvodu i pro něj. »Protože se jedná o závažná podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu a možné machinace při čerpání peněz z evropských dodací (zejména z dotace REACT-EU, ze které jihlavská nemocnice čerpala téměř 700 milionů korun), měl být ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev okamžitě odvolán, stejně jako ředitel nemocnice v Ústí nad Labem. Zvlášť, když na něj byla uvalena dokonce i vazba. Takto liknavý přístup k rozkrádání nemocnice může ukazovat na systémové selhání krajského vedení i jeho kontrolních mechanismů a je za mě zcela nepochopitelný,« zdůraznila dnes dopoledne Kubisková.

Rada Kraje Vysočina nakonec dnes Veleva, kterého soud kvůli podezření z korupce poslal ve středu do vazby, odvolala. Novým ředitelem bude technický náměstek nemocnice Alexander Filip. Rada zároveň rozhodla, že v nemocnicích, které zřizuje, nařídí mimořádné kontroly.

(pk)

FOTO – Hnutí Přísaha

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy