Šéf OSN vyzývá ke globální připravenosti na budoucí pandemie

Generální tajemník OSN Antonio Guterres ve svém poselství k Mezinárodnímu dni připravenosti na epidemie ve středu zdůraznil nutnost globální připravenosti na budoucí pandemie, přičemž se opíral o zkušenosti z krize covid-19.

»Až přijde další pandemie, musíme si počínat lépe. Zatím však nejsme připraveni. Musíme se připravit a jednat na základě poučení z COVID-19,« vyzval nejvyšší představitel OSN.

»Musíme se vyhnout morálnímu a medicínskému selhání bohatých zemí, které hromadí a kontrolují pandemické zdravotnické zásoby, a zajistit, aby měl každý přístup k diagnostice, léčbě a vakcínám,« zdůraznil a dodal, že je třeba posílit také autoritu Světové zdravotnické organizace (WHO) a její financování.

Cestu vpřed podle něj představuje celosvětová spolupráce. Svět musí zlepšit dohled nad viry, posílit zdravotnické systémy a uskutečnit program všeobecného zdravotního pojištění.

Šéf OSN uvedl, že toto úsilí vede k pokroku. Připomněl, že zasedání na nejvyšší úrovni o prevenci, připravenosti a reakci na pandemie, které se konalo v září, skončilo důkladnou politickou deklarací, která doplňuje probíhající jednání o dohodě o boji proti pandemiím.

»Pojďme společně jednat na základě poučení z covid-19, připravme se a vybudujme spravedlivější a zdravější svět pro všechny,« řekl.

Valné shromáždění OSN vyhlásilo 27. prosinec Mezinárodním dnem připravenosti na epidemie ve své rezoluci ze 7. prosince 2020.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy