STEM: Volby do europarlamentu by vyhrálo ANO, pětiprocentní hranici má překročit šest subjektů

Vítězem voleb do Evropského parlamentu by se v České republice mělo stát opoziční hnutí ANO těsně před vládní koalicí SPOLU. Tak zní rezultát nejnovějšího exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News. Křesla by v europarlamentu zbyla i na STAN, koalici SPD a Trikolory, Piráty a koalici STAČILO! Na rozdíl od posledního průzkumu stejné agentury by pětiprocentní hranici nepřekročila Přísaha kandidující se stranou Motoristé sobě.

Vítězné hnutí ANO Andreje Babiše by mělo podle průzkumu získat 23,1 procenta hlasů. Koalici na druhém místě je přisuzován zisk 21,5 procenta hlasů, třetí by mělo skončit s velkým odstupem hnutí STAN (10,3 procenta).

Těsně pod desetiprocentní hranicí je SPD s Trikolorou (9,5 %) a Piráti (9,4 %). Posledním subjektem, jenž by se dostal nad pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do EP by byla koalice STAČILO!, kterou tvoří Komunistická strana Čech a Moravy, Spojení demokraté – sdružení nezávislých (SD-SN) a Česká strana národně sociální (ČSNS). Kandidátka, kterou vede předsedkyně komunistů Kateřina Konečná, by měla získat 8,1 procenta hlasů, což je v průzkumech zatím nejvíce.

Těsně pod pětiprocentní hranicí je podle průzkumu umístí koalice Přísaha a Motoristé sobě (4,7 procenta). Méně než tři procenta pak podle agentury STEM dostanou SOCDEM (2,9 %), Svobodní (2,7 %), Zelení (1,9 %) a PRO – Jindřicha Rajchla (1,8 %)by podle průzkumu měla 1,8 procenta. Jinému politickému subjektu by dalo ve volbách do Evropského parlamentu hlas 4,1 procenta voličů.

Při přepočtu na mandáty by získalo ANO šest křesel z celkového počtu 21, které připadají České republice. Stejný počet mandátů by měla i koalice SPOLU. Tři křesla obsadilo hnutí STAN a po dvou pak koalice SPD s Trikolorou, Piráti a STAČILO!

V průzkumu STEM odpovídalo 1623 občanů České republiky starších 18 let, a to v termínu od 22. do 26. května tohoto roku. Volby se uskuteční 7. a 8. června.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy