USA se obávají, že Izrael využívá jejich zpravodajské služby k útokům na civilisty

Washington se obává, že Izrael může využívat zpravodajské informace poskytované Spojenými státy k úderům, při nichž jsou zabíjeni civilisté a poškozována civilní infrastruktura. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje.

Uvádí se, že »tajné memorandum zvyšující sdílení zpravodajských informací mezi Izraelem a USA« bylo uzavřeno krátce po útoku radikálního palestinského hnutí Hamas ze 7. října 2023. Toto ujednání vyvolalo rostoucí otázky mezi demokratickými zástupci v Kongresu a aktivisty za lidská práva, uvedl list.

»Co mi dělá starosti, je zajistit, aby sdílení zpravodajských informací bylo v souladu s našimi hodnotami a zájmy národní bezpečnosti,« řekl publikaci člen Sněmovny reprezentantů Jason Crow (demokrat z Colorada). V prosinci požadoval, aby ředitelka amerických národních zpravodajských služeb Avril Haynesová poskytla podrobnosti o sdílení informací mezi zeměmi. Kongresmank uvedl, že se obává, že tato výměna »neprospívá zájmům USA«.

Crowe dodal, že se setkal s vysokými představiteli izraelské armády a amerických zpravodajských služeb a zjistil, že v jejich zprávách o počtu civilních obětí jsou »dost vážné rozpory«.

Nejmenovaní představitelé americké administrativy zároveň deníku The Wall Street Journal sdělili, že USA pomáhají Izraeli lokalizovat vůdce vojenského křídla Hamásu a rukojmí, stejně jako monitorovat izraelské hranice, a nesdílejí zpravodajské informace, které jsou určeny speciálně pro pozemní nebo letecké operace v pásmu Gazy. Poznamenali, také, že podle podmínek memoranda je Izrael povinen zabránit tomu, aby informace poskytnuté Spojenými státy byly použity k likvidaci civilního obyvatelstva a infrastruktury.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy