V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí, na hřebenech hrozí náledí

V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí. V úterý by mohlo na pětibodové škále vzrůst na druhý stupeň ze současného prvního. Turisté by si měli dát v Krkonoších také pozor na ledovku a náledí. Na webu to dnes uvedla Horská služba Krkonoše. Kvůli silnému větru dnes opět nejel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Mimo provoz byl v sobotu i v neděli.

Kvůli ledovce a náledí by se turisté měli vyhnout túrám po takzvané letní cestě mezi chatou Výrovka a Památníkem obětem hor. »Pro bezpečný pohyb použijte zimní takzvanou Koňskou cestu s tyčemi,« uvedla horská služba.

Na hřebenech Krkonoš nyní leží 90 až 110 centimetrů sněhu. »Po oteplení a dešti se na horách opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, avšak pod krustou je sníh vlhký až mokrý. Voda ze sněhové pokrývky pomalu odtéká,« uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý. Při očekávaném sněžení by se mohly tvořit nad pásmem lesa návěje a vyskytnout by se mohly malé deskové laviny.

Na hřebenech hor byla dnes silná mlha. Teplota na Sněžce se pohybovala kolem minus čtyř stupňů pod nulou a vítr měl rychlost přes 70 kilometrů v hodině. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky byla pocitová teplota kvůli silnému větru výrazně nižší, a to kolem minus 14 stupňů.

Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Doprava do hlavních středisek Krkonoš byla dnes, na rozdíl od neděle, bez omezení. V neděli, kdy do hor přijeli rekreanti na silvestrovské pobyty, musela policie kvůli zcela zaplněným parkovištím mezi 12.00 až 17.30 uzavřít vjezd do Pece pod Sněžkou, Janských Lázní a Malé Úpy. »Dnes dopoledne byla parkoviště plná asi z 80 procent,« řekla ČTK mluvčí policie Šárka Pižlová.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy