V Památníku Lidice dnes začaly výstavy Operace Anthropoid a Příběh Anny Letenské

V Památníku Lidice dnes začaly výstavy Operace Anthropoid a Přijdu hned: Příběh Anny Letenské. Připomínají osudy parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, a herečky zapojené do odboje, která byla popravena v Mauthausenu. Její manžel Vladislav Čaloun pomáhal ukrývat lékaře Břetislava Lyčku, který ošetřoval po atentátu zraněného Kubiše. Autorkou komiksové výstavy o Letenské je studentka kladenského gymnázia Barbora Müllerová. Autorem výstavy Operace Anthropoid je ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. I jeho výstava je výtvarně ztvárněná tak, aby oslovovala i nejmladší generaci, řekl při vernisáži Stehlík.

Přesně dnes od atentátu na zastupujícího říšského protektora uplynulo 82 let. Kvůli domnělé souvislosti jednoho z lidických obyvatel s atentátem byly 10. června 1942 vyhlazeny Lidice. »Jako historik jsem si uvědomil jednu věc: Že dějiny nevznikají samy od sebe. Dějiny vytvářejí naprosto konkrétní lidé. A to je myslím si to, co propojuje i ty dvě výstavy, které dnes tady zahajujeme,« uvedl Stehlík.

Spolupořadatelka výstavy Marcela Šmejkalová se s kolegyní Adélou Vaníkovou už podílely na řadě aktivit spojených s připomenutím příběhu Letenské, například na vydání komiksu s jejím osudem i na umístění pamětní dlaždice, která herečku připomíná u kladenského divadla. Následovalo vydání komiksu o Jiřině Štěpničkové a letos, opět ve spolupráci s Barborou Müllerovou, chystá ztvárnění příběhu Vlasty Buriana. Společným jmenovatelem osudů jsou nejen silné příběhy spojené s historií, ale i působení v kladenském divadle.

Letenská pocházela z divadelnické rodiny. Narodila se 29. srpna 1904 v Nýřanech na Plzeňsku. Působila mimo jiné v kladenském divadle a mezi roky 1939 a 1942 patřila k výrazným tvářím vinohradského divadla v Praze. Těsně po dokončení natáčení situační komedie Otakara Vávry Přijdu hned byla zatčena a 24. října 1942 popravena.

Atentát na Heydricha uskutečnili Gabčík a Kubiš 27. května 1942. Nacisté poté vyhlásili stanné právo a začaly masové popravy, jen do 3. června bylo přes 13 000 lidí zatčeno a asi 700 popraveno. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června 1942 po vyzrazení a boji v úkrytu v kryptě pražského kostela svatých Cyrila a Metoděje.

V Lidicích dnes Stehlík odhalil i Vzpomínkovou lavičku válečných veteránů, další už je v Památníku Ležáky. Na lidické lavičce je citát válečného veterána Jiřího Schamse. V roce 2008 byl těžce zraněn při vojenské misi v Afghánistánu. Zemřel v roce 2015.

(čtk)

FOTO – archiv

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy