Vládní zákon o rozpočtovém určení daní znevýhodní strukturálně postižené regiony

Opoziční hnutí ANO nesouhlasí s novelou zákona o rozpočtovém určení daní, kterou začátkem května schválila vláda. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové novela připraví o peníze Moravskoslezský a Ústecký kraj, tedy kraje, v jejichž čele je hejtman za ANO. Hnutí proto bude požadovat v novele změny.

»Bez rozvoje regionu je úspěch státu jako celku iluzí,« uvedla Schillerová na tiskové konferenci před začátkem dnešního jednání Poslanecké sněmovny. Upozornila, že na novele nebyla shoda všech krajů. »Bohužel právě proto, že novela připraví o peníze dva strukturálně postižené regiony – Moravskoslezský a Ústecký kraj, shodou okolností kraje, jejichž hejtmani jsou z hnutí ANO,« konstatovala Schillerová.

V případě Moravskoslezského kraje se podle ní jedná o stěžejní region Česka, který by měl být v centru pozornosti každé dlouhodoběji uvažující vlády. »Pokud tomu tak není, vznikají skryté dluhy, které vláda v tichosti přenáší na své následovníky,« uvedla předsedkyně klubu. Samosprávy podle ní navíc přicházejí o finanční prostředky v důsledku nenaplňování daňových příjmů státu. Tím, že loni ministerstvo financí nenaplnilo plán DPH o 24 miliard korun, přišly kraje o 2,5 miliardy korun. »To je jakási daň za šedou ekonomiku,« dodala Schillerová.

Vzhledem k tomu, že navrhovaná změna přesahuje mandát současné vlády a ovlivní kraje a obce na dlouhá léta, bude hnutí ANO požadovat změny, které podle Schillerové nebudou přijatelné jen pro někoho ale pro všechny. »Jedině tak budeme mít v ČR v následujících desetiletích předvídatelný systém sdílených daní, který se nebude měnit s každou novou politickou reprezentací,« dodala.

Politická dohoda, která jde proti Moravskoslezskému a Ústeckému kraji

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) označil návrh z dílny ministerstva financí za velmi nekvalitní. Zdůraznil, že návrh poškozuje oba strukturálně poškozené regiony, jejichž rozvoj je závislý na stabilním financování. »Myslím si, že ten návrh je špatný, je to politická dohoda, která jde velmi otevřeně proti Moravskoslezskému a Ústeckému kraji,« řekl po jeho schválení vládou. Vypracoval proto pozměňovací návrh, který je podle něj »podstatně spravedlivější, vychází z ekonomických dat, a ne z politikaření několika hejtmanů«. Návrh představí v nejbližší době, věří, že pro něj najde podporu napříč politickým spektrem.

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) se odebrání čtyřmiliardové dotace na údržbu silnic druhých a třetích tříd podepíše na hospodaření regionu. »Máme spoustu mostů, které potřebujeme opravit. Budeme to platit z rozpočtu, přitom ty peníze potřebujeme na sociální věci,« řekl Schiller.

Rovněž Praha s návrhem nesouhlasí, podle radního pro finance Zdeňka Kováříka (ODS) přijde o jednu až 1,3 miliardy korun. Omezení to podle něj bude znamenat v dopravě, sociální oblasti nebo školství. »Bude to znamenat například to, že do škol budeme přijímat primárně pražské děti a žáky a na mimopražské se už nebude muset dostat,« řekl Kovářík.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by bylo vhodné zákon schválit do konce roku, aby nové vedení krajů už mohlo připravovat rozpočty s ohledem na nový způsob rozdělení daní.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy