Žádné překvapení. Zavedení obecného referenda u Fialova kabinetu narazí

Zavedení obecného referenda podle návrhu poslanců opozičního hnutí ANO u koaličního kabinetu Petra Fialy (ODS) zřejmě narazí. Rozhodování ve všelidovém hlasování by se mělo podle podkladů pro středeční schůzi vlády využívat jen v případě, že by pro takový postup existovala široká podpora veřejnosti. Kabinet by měl poslat zákonodárcům k návrhu ústavního zákona o celostátním referendu záporné stanovisko.

Obyvatelé by mohli podle návrhu ANO rozhodovat v referendu o záležitostech vnitřní i zahraniční politiky. Výjimkou by byly zejména základní práva a svobody, individuální práva a povinnosti, změny ústavního pořádku, členství České republiky například v Evropské unii a Severoatlantické alianci a rozpočet, daně a poplatky. Lidé by nesměli zasahovat do soudní moci, do ustanovování kandidátů do funkcí a do jejich odvolávání či do působnosti České národní banky. Všelidovým hlasováním by obyvatelé nesměli schvalovat a rušit právní předpisy ani ratifikovat a vypovídat mezinárodní smlouvy, které přenášejí národní pravomoci na mezinárodní organizace nebo instituce.

Kabinet podle předběžného stanoviska pro zákonodárce upozorní na to, že mnoho záležitostí vyžaduje nepopulární kroky, na nichž se jen těžko hledá shoda. Lidé by podle vládních legislativců neměli rozhodovat například ani o bezpečnosti a obraně státu. »Neboť se jedná o vysoce odborná a strategická rozhodnutí,« uvedli v dokumentu.

Referendum by se mohlo konat podle předlohy na základě petice s podpisy nejméně 450 000 obyvatel, podle vládních legislativců jde o příliš nízký počet. »Tato skutečnost může vést k vyššímu počtu konaných referend, a tím i k vyšší logistické a finanční zátěži pro stát,« poznamenali. Přísnější podmínky by si vládní právníci představovali i pro iniciování všelidového hlasování parlamentem a pro závaznost rozhodnutí přijatého v referendu.

Rozhodnutí v referendu by bylo podle předlohy ANO přijaté a závazné, pokud by pro návrh hlasovala nadpoloviční většina voličů. Musela by ale zároveň představovat nejméně čtvrtinu lidí s volebním právem. »Takto stanovená hranice se vládě jeví jako příliš nízká a výsledek referenda by z tohoto hlediska byl málo reprezentativní,« stojí v předběžném stanovisku zákonodárcům. Vládní legislativci upozornili také na »nevhodnost a částečnou nejasnost« navrhovaného procesu přípravy referenda.

Pravidla všelidového hlasování navrhovaná SPD Sněmovna loni v březnu jen rozjednala. Proti předloze se tehdy postavila vládní koalice i ANO. V minulém volebním období poslanci projednávali hned několik předloh k zavedení obecného referenda. K závěrečnému hlasování se ale nedostali. Lidové hlasování se nyní může konat na obecní a na krajské úrovni.

Návrhy na uzákonění obecného referenda se v Poslanecké sněmovně objevují opakovaně od vzniku samostatného státu. Pravidelně je předkládali komunističtí zákonodárci, pravice však přijetí každého návrhu, který by lidem umožnil vyjádřit se ve všelidovém hlasování, zablokovala. »Velmi pochybuji o tom, že by současná politická pravice představovaná pětikoalicí vůbec referendum připustila, protože jejich strach z lidí je obrovský a jejich rozhodování je tak protilidové, že svěřit občanům rozhodování, by znamenalo konec jejich vlády,« řekl nedávno pro iportaL24.cz bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip, který se v době svého působení v Poslanecké sněmovně o prosazení zákona o obecném referendu pokoušel v každém volebním období.

(pk, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Souhlasím s panem Filipem. Současná ultrapravicová protinárodní vládní pětikoaliční klika v rozbitém Československu se bojí vůle obyvatel. Každé spravedlivé referendum by znamenalo konec rozvratu republiky a poslání Pětikoalice na smetiště.
    Čím dřív odejde Fialova Pětikoalice do hajzlu, tím lépe, ale už včera bylo pozdě.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy