Zisk skupiny ČEZ vzrostl proti loňsku o více než 45 miliard

Skupina ČEZ dosáhla za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk ve výši 52,3 miliardy korun. Bylo to o 45,6 mld. Kč více než ve stejném období před rokem. Společnost dnes o výsledcích svého hospodaření informovala na svém webu s tím, že za celý letošní rok očekává zisk ve výši 65 až 75 mld. Kč.

Většinovým akcionářem společnosti ČEZ je stát, který v ní prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Provozní zisk skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) činil 89,3 mld. Kč. Meziroční nárůst o 88 % byl podle firmy daný výrazným nárůstem cen komodit na velkoobchodních trzích, rekordním ziskem z obchodování na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivostí elektráren v letošním roce.

Provozní zisk snížily ceny vstupů

Výjimečný růst provozního zisku segmentu výroba byl snížen zhoršením výsledků hospodaření v oblasti prodeje, na kterou růst cen komodit dopadá negativně. EBITDA společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům v ČR, meziročně klesla o půl miliardy korun. »Důvodem je extrémní nárůst pořizovacích cen plynu a elektřiny v roce 2022, který byl částečně kompenzován dočasnými sezonními vlivy,« sdělila společnost.

Provozní výnosy skupiny ČEZ za první tři letošní kvartály stouply meziročně o 35 % na 211,1 mld. Kč.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy za celý letošní rok očekává skupina ČEZ na úrovni 65 až 75 mld. Kč. »Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 52 až 60 mld. Kč,« uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Pro stát jako majoritního akcionáře by to znamenalo příjem 36 až 42 mld. Kč.

Produkce elektřiny rostla jen v jaderných a uhelných elektrárnách

Výroba elektrického proudu v jaderných elektrárnách skupiny ČEZ vzrostla za prvních devět měsíců meziročně o tři procenta na 22,6 terawatthodin (TWh). Produkce v uhelných elektrárnách stoupla o pět procent na 11,6 TWh.

Naopak výroba z obnovitelných zdrojů se od začátku roku do konce září snížila o 15 % kvůli podprůměrným hydrometeorologickým podmínkám a z důvodu odstávky elektrárny v Trutnově-Poříčí, která částečně spaluje biomasu. Ještě výraznější pokles postihl plynové zdroje skupiny ČEZ. Vyrobily 1,8 TWh elektrického proudu, což bylo meziročně o 28 % méně.

Spotřeba domácností se snížila o desetinu

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta. Při zohlednění kalendářních a klimatických vlivů byl pokles o jeden procentní bod nižší. Spotřeba velkých podniků se snížila o dvě procenta. Spotřeba domácností klesla o 10 %, a to především v důsledku teplého začátku roku, ale i proto, že letos pracovali lidé méně z domova než loni.

ČEZ patří mezi firmy, na něž vláda hodlá uvalit daň z neočekávaných zisků, která má sloužit k pokrytí mimořádných nákladů v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Tzv. windfall tax má platit od příštího roku do roku 2025. Skupiny ČEZ se pak bude v případě schválení Parlamentem týkat i zavedení stropů tržních příjmů z výroby elektřiny. Z příjmů nad stanovený cenový strop mají výrobci podle návrhu, který včera schválila vláda, odvádět státu 90 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy