Zvon #9801 pro Prahu opustil formu a povedl se i s reliéfy

Ve zvonařské dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku včera zvonařští mistři rozbili formu a vyndali z ní památeční zvon, který bude v Praze na Rohanském ostrově připomínat osud zvonů odvezených za druhé světové války nacisty z Protektorátu Čechy a Morava do Německa. Podle počtu zrekvírovaných zvonů ponese název #9801. Odlitek je v pořádku. Zvonaři jej nyní budou čistit a následně sestaví, hotovo je již také srdce zvonu, řekl Ondřej Boháč, zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus, který vznik zvonu inicioval.

Peníze iniciátoři vybírají ve veřejné sbírce a podařilo se jim prozatím vybrat 73 procent nákladů na jeho vznik. Do Prahy by měl zvon dorazit ve druhé polovině prázdnin.

»Dnes se vyndal zvon z formy, takže jsme jej poprvé uviděli. Odlitek se povedl, je čistý a přesný. Povedly se rovněž všechny reliéfy. Spadla tak z nás i zvonařů velká nervozita, zda se vše podaří. Přestože jej ještě budou zvonaři čistit, tak jsme jej v rámci tradice dnes rovněž poprvé rozezněli,« řekl Boháč.

Ze slitiny tvořené ze 78 procent bronzem a z 22 procent cínem byl zvon odlit v pátek 10. června a od té doby v takzvané licí jámě chladnul. Po dnešním vyzvednutí měl stále teplotu okolo 70 stupňů Celsia. V následujících dnech a týdnech budou jeho povrch zvonaři čistit, pískovat a odstraňovat zbytky formy. Namontováno pak bude asi třísetkilové srdce. Zvonaři budou také kontrolovat tón zvonu.

Zvon bude měřit 187 centimetrů a vážit 9801 kilogramů. Hmotnost byla stanovena na základě počtu zvonů zrekvírovaných za druhé světové války. Hlavním motivem výzdoby zvonu #9801 je podle autorů jeho výtvarné podoby Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka přerod starého a zničeného v nové. Plášť tak zdobí fragmenty ze zvonů, které byly za války zničeny a jejichž kov byl využit ve zbrojařském průmyslu.

Rakouský zvonař Johannes Grassmayr již při odlévání ocenil myšlenku, se kterou za ním spolek z Prahy přišel. »Fascinuje nás nápad vyrobit zvon připomínající zvony ztracené za druhé světové války,« řekl. Význam podobného projektu podle něj ještě posílil mezinárodní vývoj posledních měsíců. »Nikdo z nás nemohl tušit, že vypukne válka na Ukrajině. Tím získal tento zvon mnohem větší symboliku, než jakou měl před několika měsíci,« dodal.

Umístění zvonu na Rohanském ostrově je předběžně plánováno na rok 2024, předtím bude dílo dočasně na pontonu na Vltavě. Se zvonem na Rohanském ostrově budou podle dřívějšího vyjádření náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka počítat i projektanti, kteří budou navrhovat budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova.

Více podrobností o zvonu se můžete dozvědět zde.

(mac, čtk)

FOTO – Spolek Sanctus Castulus

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy