Alergie trápí zhruba 30 procent dospělých. Jak se mohou alergici na jaře bránit?

Letos vlivem teplého počasí začala pylová sezona časně. Podle informací na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v současné době dominují pyly různých druhů stromů a rozkvétá bříza.

Každý rok ve stejnou dobu si mnoho lidí začne protírat oči a kýchat. Říká se tomu polinóza neboli prostě sezónní alergie. Hlavní však je, že výskyt se postupně zvyšuje. Obvykle není polinóza nebezpečná, ale přesto je nepříjemná: narušuje soustředění a brání vám v dobrém spánku.

Při sezónní alergii pacienti nejčastěji kýchají, otéká jim nos, mají rýmu, oči jsou zarudlé a slzí. Z tohoto důvodu je polinóza někdy zaměňována s nachlazením, zejména pokud se dříve nevyskytovala. V těžkých případech se lidé také dusí, podobně jako při astmatu, otéká jim obličej nebo jiné části těla, bolí je hlava, mají horečku a na kůži červené skvrny.

Alergie v České republice trápí zhruba 30 procent dospělých a až 40 procent dětí. »V ovzduší se nachází pylová zrna olše, lísky, cypřišovitých, tisu, vrby, topolu, růžovitých, jasanu, modřínu, jilmu, habru a silně alergenní břízy. Ta bude hlavním alergenem v následujících týdnech,« uvádí k současné pylové situaci SZÚ.

Alergická reakce začíná, když mikroskopický rostlinný pyl dopadne na sliznice nosu, očí nebo jiných orgánů. Lidský imunitní systém napadne částice pylu protilátkami, kvůli tomu začne zánět se všemi výslednými příznaky. Polinóza může být způsobena dědičností: obvykle jeden nebo oba rodiče pacienta mají také alergii. Riziko zvyšuje také znečištěný vzduch (alergeny reagují se sazemi, částicemi gumy a mají silnější vliv na imunitní systém). Na vznik alergií může mít vliv také čistota: bylo zjištěno, že v zemích, kde je méně infekčních onemocnění, jsou poruchy imunity častější. A psychické problémy, kterým se alergie často přisuzují, ve skutečnosti alergie nezpůsobují, ale mohou je zhoršovat, protože stresové hormony potlačují imunitní systém.

Jak můžete zjistit, zda jste alergičtí a na co?

Nejprve musíte zajít ke svému praktickému lékaři, který rozhodne, zda je třeba vyhledat odborníka. Můžete však jít rovnou k alergologovi a nechat si udělat testy. Lékař vám na kůži nanese různé látky a zjistí, které z nich způsobují podráždění. Může vám také udělat krevní test na protilátky, výtěr z nosu, zkontrolovat, zda vám správně fungují plíce.

Některé ordinace ale mají až několikaměsíční objednací lhůty nebo nové pacienty nepřijímají. Základní léky na alergie ale může předepsat i praktický lékař. »Pacient, který se k nám objednává jako nový, ať již sám nebo na doporučení jiného lékaře, dostane standardní termín za šest měsíců,« uvedl například alergolog z brněnské kliniky Hornmed Tomáš Rohovský. Alergolog stejně většinou pacienta netestuje na konkrétní alergeny v době, kdy má akutní obtíže.

Odborníci doporučují v každém případě nejprve návštěvu praktického lékaře. Praktický lékař by také měl pacientovi napsat doporučení na vyšetření u alergologa.

Pokud nedoporučí konkrétní ordinaci, měli by pacienti kontaktovat více alergologů v okolí, protože naplněnost jejich ordinací se může lišit.

Jedním z nejsilnějších alergenů je bříza. Polinóza také začíná kvůli javoru, dubu, smrku, habru, buku, jilmu, plevelům, travám, obilovinám… Na rozdíl od všeobecného přesvědčení topolové chmýří není alergenní, ale shromažďuje pyly z jiných rostlin a částečky nečistot ze vzduchu. 

Kromě sezónní léčby, kdy v období kvetení pacienti užívají léky-antileukotrieny, antihistaminika a steroidy, které zmírňují otok a zánět v nosohltanu, se lidem během kvetení vyplatí nosit brýle, masku nebo speciální filtry do nosu, aby se na sliznice dostalo co nejméně pylu. To vám také pomůže pochopit, jaký druh onemocnění máte.

Při podezření na konkrétní alergen je vhodné se mu vyhýbat. Chodit ven je vhodnější brzy ráno, k večeru nebo po dešti. K zabránění vnikání pylů do domácnosti mohou posloužit speciální sítě do oken, zlepšení může přinést i čistička vzduchu. K posílení dýchacích cest odborníci doporučují inhalovat minerální vody nebo vyplachovat nosní dutiny speciální konvičkou se solným roztokem.

A konečně, v době vrcholící sezóny je dobré odjet někam daleko od pylu. Je známo, že se lidé vyhýbají alergenům několik let po sobě a nemoci se zbaví.  

Neexistují žádné ověřené metody, jak onemocnění předcházet: polinóze nelze zabránit a její výskyt je většinou podmíněn dědičností. Je však možné snížit rizika. Jak bylo uvedeno výše, čistota ovzduší ovlivňuje vznik alergií. Se vzduchem za oknem se nedá nic dělat a doma je třeba dbát na to, aby nelétal prach. Dětem je lepší nepodávat potraviny s konzervanty a barvivy – to je také rizikový faktor.

(cik, čtk, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy