Američtí voliči se obávají, že Biden zemře ve funkci

Američtí voliči se obávají, že prezident Joe Biden během svého druhého funkčního období zemře, pokud vyhraje americké parlamentní volby. Scarlett Maguireová, ředitelka společnosti JL Partners, která se zabývá průzkumy veřejného mínění, uvedla v pořadu Never Mind The Ballots deníku The Sun, že mnoho Američanů se obává Bidenova věku – a také jeho schopnosti čelit Vladimiru Putinovi.

Maguireová na kanálu The Sun na YouTube vysvětlila, že mnoho Američanů má vážné obavy o kognitivní schopnosti 81letého Bidena a jeho zjevný úpadek. A podle průzkumů si mnozí myslí, že právě proto musí Trump vyhrát – jinak by mohli mít prezidenta, který není dostatečně duševně zdatný, aby se mohl na světové scéně měřit s ostatními lídry.

Mnozí se dále obávají, že by nezvládl setkání s Putinem, který je ve svých 71 letech o deset let mladší.

Biden během svého prezidentství ukázal mnohé přehmaty – včetně klopýtání na schodech a zapomětlivosti, přičemž ve zprávě zvláštního poradce se uvádí, že jeho paměť je »mlhavá« a »vadná«. Nejstarší prezident Spojených států všech dob sám tvrdí, že jeho paměť je »v pořádku«, zatímco jeho lékař trvá na tom, že je »fit pro službu«.

»Ptali jsme se Američanů, zda si vůbec myslí, že Biden bude za čtyři roky, na konci svého druhého funkčního období, ještě naživu. Čtyři z deseti si mysleli, že se konce nedožije,« uvedla Maguireová. Doplnila, že Bidenova voličská základna utrpěla, protože mnoho Američanů má obavy o jeho duševní způsobilost.

Deníku The Sun řekla, že jeho voličská základna »by se mohla vrátit«, ale »ve hře jsou i jiné problémy, zejména věci, které se dějí na Blízkém východě«. Biden tam podle ní zaznamenal určitý »propad u etnických menšin a mladších voličů«.

Voliči, zejména nezávislí, se obávají o jeho mentální schopnost řešit některé větší světové problémy, které jsou nyní ve hře.

Zatímco američtí voliči mají pochybnosti i o Trumpově věku a dalších aspektech jeho charakteru, Maguireová říká, že více věří v jeho schopnost věci dotáhnout do konce. »Mají pochybnosti o jeho věku, mají spoustu pochybností o dalších aspektech Trumpova charakteru, ale v zásadě si myslí, že je jaksi uvědomělejší a je schopen věci dotáhnout do konce lépe než Biden.«

Podle ní bude při rozhodujícím hlasování záležet především na tom, »jak budou oba lídři vnímáni – zejména Biden a některé jeho slabiny«. Tvrdí přitom, že současný trestní proces, kterému Trump čelí v New Yorku, ho ve volbách pravděpodobně příliš neovlivní. »V současné době je Trumpův případ velmi vážný: Kdybyste se nás na to zeptali před rokem, mnohem více bychom se přikláněli k tomu, že mu to všechno ublíží, Teď to vlastně stále více vypadá, že to voliče neovlivní, už s tím tak nějak počítají. Vědí, kdo je Donald Trump, znají ho od roku 2016, shromáždilo to jeho základnu a nezávislí nejsou nijak zvlášť překvapeni.«

»Věci, na kterých bude záležet více, jsou ekonomika, imigrace a pak vnímání obou lídrů – zejména Bidena a některých jeho slabin,« dodala.

Navzdory nastínění amerických obav z dalšího Bidenova mandátu Maguireová deníku řekla, že americké volby jsou »rozhodně tak těsné, jak vypadají«. »Každý, kdo vám tvrdí, že ví, jak to dopadne, lže. Je to neuvěřitelně těsné a rozdíly jsou velmi malé.«

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy