ANO se chce vlády na mimořádné schůzi ptát, proč zesměšňuje Českou republiku

Změna postoje české vlády k unijnímu migračnímu paktu zajímá opoziční hnutí ANO, které k tomuto bodu požádalo o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové by vláda měla dolní parlamentní komoře vysvětlit, z jakého důvodu se ČR tímto způsobem zesměšnila.

Česko, za jehož předsednictví Radě EU byl unijní migrační a azylový pakt dojednán, se nyní rozhodlo při hlasování o něm zdržet. Vláda změnu svého postoje oznámila před dvěma týdny. Podle jejího zdůvodnění jsou reformní kroky z poslední verze materiálu méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zvyšuje se prý také administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici EU.

S takým vysvětlením však nejsilnější opoziční hnutí nesouhlasí. »Česká vláda se naprosto zesměšnila, když nejprve v rámci svého předsednictví v Radě EU dojednala pro ČR zcela nevýhodný migrační pakt a ze své pozice nyní, když vypluly na povrch všechny jeho nedostatky, začala couvat,« řekla na dnešní tiskové konferenci Schillerová.

Bylo podle ní naprosto logické, proč nad dohodou vyjednanou ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) jásali Italové, Řekové nebo Španělé, tedy země, kam připlouvá nejvíce lodí. »Migrační pakt je pro ně jasnou výhrou. Konečně po deseti letech docílily povinné solidarity, tedy přerozdělování uprchlíků do zemí, kam by se jinak nedostali,« vysvětlila Schillerová. Pakt byl podle ní výhrou také pro Německo a Francii, tedy země, kam uprchlíci nejvíce směřují. Díky němu se totiž povinně redistribuují i tam, kam by jinak sami nezamířili, například do Česka.

Záhadou však podle Schillerové bylo, nad čím se veselili členové české vlády, a ještě větší záhadou je, co se stalo tak zásadního, že nyní dávají od svého paktu ruce pryč. »Důvodem je strach z občanů ČR, strach z trestu, který by za ztrátu národní suverenity pětikoalici ve volbách vystavili. Pětikoalici totiž nevyšel plán, že Čechy dokážou přesvědčit o naprostém nesmyslu, že systém povinného přerozdělování migrantů a pokut za jejich nepřijetí je pro ČR výhodný. Občané totiž nejsou hloupí,« uvedla Schillerová.

Pakt neřeší prevenci migrace

Na mimořádné schůzi budou proto poslanci žádat vysvětlení, »z jakého důvodu se ČR tímto způsobem zesměšnila, z jakého důvodu byl představiteli české vlády aktivně vyjednán zcela nevýhodný migrační pakt, od kterého nyní pět minut po dvanácté v tichosti jakoby ustupuje, a jaké důsledky to může mít pro ČR?«.

»Pokaždé když jede zástupce této pětikoaliční vlády do Bruselu, tak Masaryk pláče,« podotkl europoslanec za ANO Ondřej Knotek. Ukázalo se to podle něj jak v klimaticko energetické politice, tak i nyní v politice migrační. Česko je podle něj v situaci, kdy si většina jeho občanů nepřeje ekonomickou migraci a má strach z uprchlíků. »Přesto Rakušan hlasoval pro povinnou solidaritu a zavázal ČR pravidelně každý rok se na této povinné solidaritě podílet. Na celkové evropské úrovni se jedná o minimálně 30 tisíc osob a minimálně 600 milionů eur,« připomněl Knotek. Dodal, že pakt neřeší prevenci migrace.

Schůzi nyní musí nejpozději do deseti dnů svolat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy