Britská armáda by prý v přímém boji s Ruskem nevydržela víc jak dva měsíce

Británie by nemohla bojovat s Ruskem déle než dva měsíce, připustil zástupce náčelníka generálního štábu obrany Sir Rob Magowan. Podle něj  ozbrojené síly budou muset zvládnout »operační riziko«, které vyplývá z toho, že v budoucích válkách nebudou mít k dispozici zdroje, napsal The Daily Telegraph.

Stalo se tak poté, co ministr obrany Grant Shapps sdělil poslancům, že v nedávném rozpočtu lobboval u Rishiho Sunaka a Jeremyho Hunta za to, aby se na obranu vydalo více peněz, ale navýšení se mu nepodařilo zajistit.

»Velmi jasně jsme řekli, že množství peněz, které v současné době vydáváme na munici… a které je značné… neodpovídá ve všech oblastech hrozbám, kterým čelíme,« uvedl Magowan před poslanci ve výboru pro obranu Dolní sněmovny. »Jasně jsme řekli, že musíme vynaložit více peněz, nad rámec dosavadního programu, na to, čemu říkáme integrovaná protiletadlová obrana,« dodal.

Když mu Mark Francois, bývalý ministr ozbrojených sil, položil otázku, zda by Spojené království »nemohlo bojovat s Putinem déle než pár měsíců v plném nasazení, protože na to nemáme munici a zásoby vybavení, je to pravda, že?«, Magowan uznal, že je to pravda.

Shapps ale ujistil, že jakýkoli takový konflikt by byl veden po boku spojenců z NATO, kteří by mohli společně přestřílet Rusko, a nikoli samotnou Velkou Británií. »Pro lidi, kteří sledují a slyší, že Spojené království není připraveno na válku výhradně s Ruskem, je důležité pochopit, že díky tomu, že jsme v NATO a existuje článek 5 dohody o vzájemné obraně, bychom se do takové situace nikdy nedostali,« ujistil.

K tomuto prohlášení dochází poté, co výbor pro obranu Dolní sněmovny v rámci svého vyšetřování zjistil, že britské ozbrojené síly nejsou na válku s Ruskem připraveny, neboť jsou neustále přetěžovány.

Výbor dospěl k závěru, že vláda »nikdy nedosáhne válečné ani strategické připravenosti« bez naléhavých reforem, které by zvrátily krizi v oblasti náboru, a že bude rovněž třeba výrazně zvýšit britské zásoby zbraní a munice.

Poslanci ve strohé zprávě uvedli, že ozbrojené síly potřebují více finančních prostředků, aby se mohly »zapojit do operací a zároveň rozvíjet bojovou připravenost«, nebo budou muset snížit »operační zátěž« armády.

Bývalí šéfové obrany výboru listu sdělili, že ozbrojené síly byly od roku 2010 »vyprázdněny« a »v konfliktu typu ‚rovný s rovným‘… by vyčerpaly své schopnosti po prvních několika měsících zapojení«.

Magowan sice trvá na tom, že Spojené království je »připraveno na válku«, ale připustil, že není připraveno na trvalý konflikt proti Rusku.

Shapps dále poslancům řekl, že zkušenosti získané z války na Ukrajině ukazují význam války s drony vzhledem k tomu, že jsou »smrtící«, ale levné. »Ukrajina je pravděpodobně první skutečná válka s drony a nemyslím si, že ještě někdy uvidíme válku, která nebude ve velké míře zahrnovat drony,« řekl.

Minulý měsíc Velká Británie oznámila, že společně s Lotyšskem povede novou koalici, která na Ukrajinu dodá tisíce bezpilotních letounů kamikadze v situaci, kdy na frontové linii narůstá nedostatek munice.

Součástí tohoto programu bude zapojení západních výrobců, kteří budou vyrábět útočné drony s pohledem z první osoby (FPV), jež ukrajinští vojenští velitelé uvítali jako prostředek pro zvrácení války s Ruskem.

»Bezpilotní letouny popírají běžná válečná fakta. Obvykle je každá generace dražší, aby měla smrtící účinek, ale ve skutečnosti mohou být drony, které někdy stojí několik tisíc liber, extrémně smrtící,« Shapps

Upozornil však, že »základní válečné prostředky a munice« zůstávají důležité v každém budoucím konfliktu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy