Home Domácí Celostátní sněm ANO: Babiš takřka tutově obhájí post předsedy

Celostátní sněm ANO: Babiš takřka tutově obhájí post předsedy

FOTO - Facebook Andreje Babiše

Bývalý premiér Andrej Babiš pravděpodobně v sobotu na celostátním sněmu ANO na dva roky obhájí pozici předsedy opozičního hnutí. Obdržel nominaci ze všech 14 krajů, stejně jako první místopředseda Karel Havlíček na svoji pozici. Nemají protikandidáty. Na řadové místopředsedy nominovaly kraje osm lidí.

Babiš se rozhodl vstoupit do politiky na podzim 2011. ANO se po parlamentních volbách v roce 2013 stalo součástí vlády Bohuslava Sobotky, kde Babiš zastával funkci ministra financí. Vládu opustil v květnu 2017 poté, co se Sobotka rozhodl pro jeho odvolání kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů.

Po volbách v roce 2017 utvořilo ANO zprvu samostatně menšinovou vládu, která nezískala důvěru. Od června 2018 pak ANO vládlo společně se sociální demokracií při toleranci komunistů, Babiš byl premiérem. Po volbách v roce 2021 ale hnutí skončilo v opozici, kabinet utvořili SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN.

Havlíček je prvním místopředsedou ANO od minulého sněmu. Nikoho jiného straníci na tuto pozici tentokrát nenominovali. Nejvíce nominací, 13, na pozici řadové místopředsedkyně získala bývalá ministryně financí a současná šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. O jednu méně obdržel bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a 11 nominací získal dřívější předseda Sněmovny Radek Vondráček. Všichni tři jsou místopředsedy hnutí i nyní.

Jedno místopředsednické místo je aktuálně neobsazené, neboť jej loni v únoru opustil Ivo Vondrák, který si vysloužil kritiku uvnitř hnutí za to, že před prezidentskou volbou podpořil Babišova protikandidáta Petra Pavla. Obsadit post má největší šanci podle počtu nominací poslanec Robert Králíček. Podpořilo ho devět krajů. Další kandidáti – poslanci Jana Mračková Vildumetzová, Roman Kubíček, Josef Bělica a v minulosti druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek získali po jedné nominaci.

Na členy předsednictva dostalo podporu krajů celkem 18 lidí. Vedle Kubíčka, Mračkové Vildumetzové, Králíčka, Brabce, Schillerové, Vondráčka a Bělici jsou to poslanci Jana Pastuchová, David Kasal, Jaroslav Bžoch, Ladislav Okleštěk, Jana Berkovcová, Jan Volný, a Jiří Mašek. Dále zlínský hejtman Radim Holiš, plzeňský primátor Roman Zarzycký, chomutovský primátor Marek Hrabáč a zastupitel Moravskoslezského kraje a starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

Podle stanov hnutí má předsednictvo předsedu, prvního místopředsedu, až čtyři místopředsedy a dalších až osm členů.

(pk)

2 KOMENTÁŘE

  1. Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.
    Hnutí ANO podporuje válku proti Rusku na Ukrajině a dodávky zbraní do války na Ukrajině.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here