Home Domácí Česká vláda v rozporu s mezinárodním právem nebere ohled na základní práva...

Česká vláda v rozporu s mezinárodním právem nebere ohled na základní práva milionů Palestinců

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Přes 80 osobností ve Výzvě ke změně postoje české vlády ke krizi na Blízkém východě mimo jiné kritizuje kabinet Petra Fialy (ODS) za bezvýhradnou podporu současné izraelské vlády bez ohledu na humanitární katastrofu v Gaze. Otevřený dopis, v němž osobnosti apelují na změnu postoje ke konfliktu na Blízkém východě, je adresován vládě, prezidentovi a sněmovnímu a senátnímu zahraničnímu výboru. Jednou z iniciátorek je bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, podpis připojili například kněz Tomáš Halík nebo biskup Václav Malý.

»Touto otevřenou výzvou chceme vyjádřit nesouhlas s reakcí naší politické reprezentace na situaci a vyzvat vládu k změně postoje ke krizi na Blízkém Východě. Útok Hamásu proti izraelským civilistům odsoudily všechny státy EU, podpořily právo Izraele na legitimní obranu, ale také vyjádřily znepokojení nad humanitární krizí v Gaze. Česká vláda přesto bezvýhradně podporuje současnou izraelskou vládu bez ohledu na humanitární katastrofu, a to jak na mezinárodních fórech a v Izraeli, tak i svou komunikací v České republice. Nerozumíme tomu,« uvedli signatáři.

Postoj české vlády považují za nepřijatelný a odporující principům mezinárodního práva. »Podle našeho názoru nebere česká vláda ohled na akutní humanitární katastrofu v Gaze. Tím rezignuje na lidskoprávní rozměr vlastní zahraniční politiky a na dlouho budovanou pověst ČR, kterou chce naplnit kandidaturou do Rady pro lidská práva a do Rady bezpečnosti OSN. Česká republika podporuje Ukrajinu na základě mezinárodního práva. Ve vztahu k Izraeli ale česká vláda v rozporu s mezinárodním právem nebere ohled na základní práva milionů Palestinců a tím de facto opouští i dlouhodobou českou podporu spravedlivého řešení izraelsko-palestinského konfliktu,« dodaly podepsané osobnosti.

Podle nich hodnoty a principy, na kterých stojí naše dlouhodobá zahraniční politika a naše bezpečnost, nemůžeme veřejně ignorovat, podkopávat, nebo dokonce popírat ve vztahu k bezprecedentní míře násilí proti civilistům a masovému maření životů na území Gazy. »Proto vyzýváme vládu ČR, aby uvedla svou zahraniční politiku do souladu s hodnotami, k nimž se hlásí, a aby přijala následující kroky:

1. připojila se k výzvě Mezinárodního soudního dvora pro okamžité zajištění dostatečné humanitární pomoci obětem konfliktu;

2. postavila se jasně proti veškerému násilí na civilistech a proti jednání extremistů na obou stranách;

3. podpořila kroky mezinárodního společenství ke spravedlivému vyrovnání mezi Izraelci a Palestinci a zajištění bezpečného soužití obou národů;

4. zdůraznila lidský přístup ke všem obětem konfliktu a tím přispěla k obnovení mírového procesu a k naději na lepší budoucnost pro všechny,« požadují signatáři.

Odpovídat na násilí ještě větším násilím pokládají za děsivé selhání politiky. »Dehumanizující rétorika přímo dopadá na vztahy v naší společnosti a podrývání mezinárodního právního systému otevírá cestu politickým silám, které mohou ohrozit svobodný vývoj České republiky. Nechceme proto mlčet v situaci, v níž sledujeme výrazné proměny v používaném jazyce, potažmo možné posuny v hodnotovém ukotvení našeho státu,« končí otevřený dopis.

Na výzvě se dále podíleli například politoložka Zora Hesová, lidskoprávní aktivistky Anna Hradilková a Dáša van der Horst nebo vysokoškolský pedagog Filip Outrata. Podpis dále připojili třeba někdejší zástupce českého velvyslance v Izraeli Antonín Hradilek, lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský či spisovatelky Radka Denemarková a Alena Wagnerová a divadelní režisér a překladatel David Zelinka.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here