Home Sport Chybělo tak málo! Češi v Davis Cupu trápili favorita, ale semifinále je...

Chybělo tak málo! Češi v Davis Cupu trápili favorita, ale semifinále je minulo

Jiří Lehečka FOTO - Facebook

To byl takový kousek! Až to bolí! Tak málo chybělo českému daviscupovému týmu, aby ve čtvrtfinále v Málaze přehrál favorizovanou Austrálii. Však si to vezměte – za stavu 1:0 na zápasy vedl tom druhém Jiří Lehečka nad světovou dvanáctkou Alexem De Minaurem 6:4 a 5:4 a podával na vítězství v celém duelu a tím i na postup do semifinále. Jenže – selhal. A Češi nakonec s »protinožci« prohráli 1:2 na zápasy. Ale pěkně postupně…

Do onoho zmiňovaného desátého gamu druhé sady byl Lehečka v duelu obou jedniček jistý, hrál takřka životní duel. Ale pak hned při prvním fiftýnu zkazil jednoduchý volej a už se to s ním vezlo. I tak bojoval jako lev, jenže musela rozhodnout čtyřhra, což si Češi nepřáli…

Oplátka za Miami

V prvním duelu Tomáš Macháč zdolal v duelu dvojek Jordana Thompsona 6:4, 7:5. Český tenista nad svým sokem vyhrál poprvé a oplatil mu letošní porážku z kvalifikace turnaje v Miami. Berounský rodák přišel jen jednou o servis a předčil o šest let staršího Australana v počtu vítězných míčků 26:19.

»Do zápasu jsem šel s určitou taktikou. Proti Jordanovi jsem hrál v Miami a prohrál jsem. Je to velmi těžký hráč. Hlavní bylo udržet bojovného ducha,« řekl novinářům Macháč. »Servíroval jsem dobře, ale také jsem dobře hrál od základní čáry. Určitě měl (soupeř) také své šance, ale jsem rád, že jsem to zvládl,« doplnil český tenista.

Osmasedmdesátý hráč světa Macháč rozhodl o zisku prvního setu hned v úvodní hře, kdy prolomil soupeřovo podání a výhodu brejku dotáhl do konce. Za stavu 4:3 odvrátil dva brejkboly a dostal se z manka 15:40. V desáté hře smazal ztrátu 0:30 a ujal se po 48 minutách vedení.

Ve druhém setu si oba hráči drželi podání do deváté hry. Macháč využil za stavu 4:4 pátý brejkbol a podával na vítězství. Thompson ale ještě závěr zdramatizoval. Nepustil Macháče k mečbolu a po využitém třetím brejkbolu srovnal.

Rozhodly následující dvě hry. Macháč zareagoval na ztracené podání dalším brejkem a poté už na druhý pokus utkání dotáhl do vítězného konce. Po využití prvního mečbolu padl radostí na kolena. »Bylo to hodně silné. Spadlo to ze mě, že už je fakt konec. Byl to psychicky i fyzicky dost náročný zápas,« uvedl Macháč.

Více než dvě a půl hodiny

Dvaadvacetiletý Lehečka vstoupil do zápasu s De Minaurem dobře a v páté hře získal brejk. V dramatickém závěru se mu nedařilo set dlouho dopodávat. Čelil pěti brejkbolům, všechny ale odvrátil a zakončil sadu využitím čtvrtého setbolu.

Také ve druhém setu měl Lehečka dlouho navrch. Po brejku ve třetí hře utekl do vedení a došlo k onomu zmiňovanému klíčovému smolvému momentu, kdy servíroval za stavu 5:4 na ukončení zápasu. Závěr mu ale nevyšel. Na servisu nejprve neuhrál ani fiftýn a De Minaur si pak vynutil zkrácenou hru. V ní Australan zvítězil 7:2.

Ztráta setu se na Lehečkovi projevila i v úvodu rozhodujícího setu, kdy hned prohrál servis. Ve čtvrté hře sice srovnal, za stavu 3:2 ale nevyužil tři brejkboly a další možnost už nedostal. Za stavu 5:5 De Minaur udeřil, sebral Lehečkovi podání a po více než dvou a půl hodinách zakončil utkání čistou hrou. Byla to škoda, česká jednička byla opravdu blizoučko životní výhře…

Bez jediného brejkbolu

A pak přišla čtyřhra. podlehli Jiří Lehečka a Adam Pavlásek favorizované dvojici Matthew Ebden, Max Purcell 4:6, 5:7. Loňští finalisté Australané se díky loňským králům Wimbledonu utkají v pátečním semifinále s Finskem.

Australská dvojice se mohla opřít o silnou hru na servisu. Lehečka s Pavláskem s nimi v prvním setu drželi krok do sedmé hry, kdy soupeři získali brejk a poté sadu dopodávali.

Ani ve druhém setu se Češi nepropracovali k jedinému brejkbolu. V jedenácté hře za stavu 5:5 při servisu Pavláska navíc Purcell s Ebdenem získali klíčový brejk a mohli po další úspěšné hře na servisu slavit.

Výběr kapitána Jaroslava Navrátila neukončil v Davis Cupu devítileté čekání na postup do semifinále. Češi prohráli s Austrálií v devátém z deseti vzájemných zápasů, uspěli jen v roce 1975. Dnes ale byli senzačnímu úspěchu hodně blízko…

(koz)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here