Dnešního odpoledního protestu proti zvažovanému bourání záložního armádního letiště v Líních u Plzně se zřejmě zúčastní stovky lidí. Očekává to svolavatel a šéf Českého svazu letectví (ČsSL) Václav Vašek. Akce začne ve 14.30, vystoupí řada řečníků i lidé z pléna. »Od 11.00 budou přímé vstupy na YouTube kanálu Inovace republiky a od 14.30 přímý přenos. Půjde o názorový mítink, pouze k problematice letiště, žádná politická agitka,« uvedl.
Lidé se podle něj o akci zajímají, přijedou i přiletí. Budou mezi nimi piloti, mechanici i pracovníci letišť z celé republiky, ale také občané okolních obcí.
Hlavním motivem protestu je nerušit fungující letiště, které má ustoupit továrně Volkswagenu (VW) na baterie do elektromobilů. Podle Vaška svaz nikdo z vlády, ministerstev či koncernu VW nekontaktoval, že by chtěl na protestu promluvit.
Letiště, které je podle pilotů, firem a obcí páté nejvyužívanější v ČR, loni evidovalo 20 000 vnitrostátních i mezinárodních letů, fungují tam letecké školy a záchranná služba.
Podle majitele místního Aviatického klubu Luďka Krause se větší akce na protest proti gigafactory v Líních ještě nekonala. »Lidé se o tom dost baví. Může přijít hodně lidí,« uvedl. Podle Krause budou otevřené všechny brány letiště.
»Jsou pozváni lidé z celé republiky, kteří se zajímají o libovolnou odbornost a alternativu letectví,« řekl Vašek. Přijedou podle něj i občané z regionu, kteří mají zájem, aby s nimi vláda jednala slušně. ČsSL podle Vaška nekontaktoval nikdo z vlády, ministerstev, investorského VW nebo její dceřiné firmy Škoda Auto, že by chtěl na protestu promluvit.
Plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO) protest podporuje. »Podporuji protest pilotů proti likvidaci funkčního letiště v Líních. Děkuji, že bojujete za zájem občanů i zaměstnavatelů v regionu,« řekl Zarzycký.
Hlavním motivem akce je nerušit fungující letiště. Podle okolních obcí je plocha letiště a okolí zhruba z poloviny pokrytá lesy, loukami i honitbami. »Kvůli nějaké fabrice se má zbourat něco, co tady nikomu nepřekáží a mělo by tu zůstat natrvalo. To nejde,« uvedl Vašek. Podle něj budou následovat další kroky ČsSL, které zatím nechtěl zveřejnit. Z protestu půjde prohlášení k vládě, která projekt gigafactory podpořila 19. října. Pod peticí občanů proti rušení letiště je podle Vaška přes 12 000 podpisů, sbírají se od srpna. »Bude v platnosti do konce roku a pak s ní máme další plán,« řekl bez upřesnění.
Podle Vaška je letiště udržované a je tam silný provoz, dá se využít armádou v případě válečného konfliktu, protože tam přistanou stíhačky, vrtulníky i těžká dopravní letadla. Líně mají podle něj stejné parametry jako provozovaná letiště v Pardubicích a Brně. Pokud by měla v ČR gigafactory vzniknout, tak třeba v Sokolovské pánvi a v Prunéřově, uvedl.
Kraus uvedl, že nevěří prohlášení vlády, ministerstev ani VW, že jde o jediné možné místo pro továrnu v ČR. Podle něj jde o jediné místo, které chce VW. »Nechápu, že se nedá najít 200 hektarů jinde v republice,« řekl Kraus. Podle něj se investice do infrastruktury zóny nemůže vejít do devíti miliard korun, které schválila vláda.
Případná výstavba gigafactory má začít ve třetím čtvrtletí roku 2024 a továrna by mohla vyrábět v roce 2027. Podle mluvčího Škody Auto Pavla Jíny počítá s postupným vytvořením do 4000 kvalifikovaných pracovních míst, s navazujícími dodavateli maximálně 5000 v celé strategické zóně. Hodnota továrny má být 120 miliard Kč. VW se má do konce roku rozhodnout, zda továrnu postaví v ČR, Polsku nebo Maďarsku.
(zmk)