Důchody od ledna vzrostou o 360 korun. Ostuda vlády, tvrdí opozice

Všechny důchody – starobní, invalidní, vdovské, sirotčí od ledna vzrostou o 360 Kč. Navýšení se promítne do základní solidární výměry důchodu, všichni tedy dostanou přidáno stejně. Zásluhová část neporoste. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle opozice je navýšení důchodů nedostatečné.

Průměrný důchod tak dosáhne po lednové valorizaci částku 20 693 korun. Pro státní rozpočet bude valorizace znamenat nárůst o 12,3 miliardy korun.

Výchovné podle Jurečky zůstane. »Výchovné všem těm, kterým bylo přiznáno a přiznáno bude, bude zachováno, bude to už trvalá součást jejich důchodů,« uvedl.

Penze se skládá ze solidární pevné části a ze zásluhového procentního dílu podle odpracovaných let, výše odvodů z výdělku a počtu dětí. Přidávaná částka se rozpočítá tak, aby pevný díl odpovídal deseti procentům průměrné mzdy. Letos je to 4040 korun, po lednovém přidání to bude 4400 korun.

Reálná hodnota důchodů vzroste meziročně o 0,9 procenta. Podle ministra nastavený mechanismus pokrývá cenový růst. »Je vidět, že ty mechanismy dobře pokrývají cenové nárůsty a vždy do budoucna bude zvyšování důchodů pokrývat plně cenový meziroční růst,« uvedl s tím, že to platí i v rámci pravidel, které má připraveny v rámci budoucí důchodové reformy.

Jurečka zdůraznil, že po červnové mimořádné valorizaci se zhruba 78 % starobních důchodů pohybuje v částce, která je vyšší než 18 tisíc korun. Dodal, že průměrná částka »se skoro kryje s mediánem«. Víc než průměrný důchod má zhruba polovina příjemců. »Naprostá většina důchodů se pohybuje mezi 18 000 a 23 000 korun,« uvedl Jurečka.

Další z celé řady trapasů vlády

Podle stínového ministra práce za hnutí ANO Aleše Juchelky je navýšení nedostatečné, označil ho za ostudu vlády. »Seniorům je neustále předhazováno, že jsou tady na obtíž, že jsou tady na náklady státu,« uvedl. Zdůraznil, že navýšení nepokryje ani inflaci. »Navýšení je strašně malé, je to ostuda vlády. Je to další z celé řady trapasů, které se dějí okolo starobních důchodů,« uvedl Juchelka.

S avizovaným navýšením důchodů nesouhlasí ani hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura připomněl, že jde o zvýšení průměrné penze přibližně o dvě procenta, a to v situaci, kdy se meziroční růst inflace stále pohybuje okolo deseti procent. »Zásadně s tím nesouhlasíme, důchody by se měly zvyšovat více. Fialova vláda chce už potřetí v průběhu jednoho roku okrást všechny příjemce důchodů,« řekl novinářům.

Vláda nařízení schválí do konce září

Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí 19 461 korun. Letos od června se ještě zvedl kvůli inflaci zhruba o 760 korun. Starobní penze od sociální správy pobírá 2,36 milionu lidí a invalidní a pozůstalostní důchody pak dalších 479 000. Několik desítek tisíc penzí vyplácejí systémy resortů obrany, spravedlnosti a vnitra.

Nařízení o zvýšení penzí musí vláda schválit do konce září. Důchodová novela, která valorizace zpomaluje, začne platit až od října. Kabinet tak bude rozhodovat podle nynějších pravidel. Jurečka dnes zopakoval, že přidávaná částka bude ale podle dosavadního i nového výpočtu stejná. Zohlední se jako dosud růst životních nákladů důchodců. Od října by se v přidání odrazila třetina růstu reálných mezd a do konce září polovina, výdělky ale v Česku teď reálně nerostou. Do valorizace se tak nepromítnou.

Novela zpřísňuje také pravidla pro předčasné penze. Mimo jiné počítá s tím, že se zásluhová část u dřívějšího důchodu až do řádného důchodového věku nebude valorizovat. Jurečka podotkl, že tentokrát se to předčasných důchodců ale nedotkne, protože se u všech důchodů zvedá jen solidární základní díl a zásluhová procentní část se nenavyšuje.

(jad)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. ❗️Po letech stagnace se zvýší koncesionářské poplatky za ČT a ČRo.

    Televizní poplatek se zvýší o 25 Kč na 160 Kč měsíčně, rozhlasový vzroste o deset Kč na 55 Kč za měsíc, uvedl ministr kultury Martin Baxa.

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

  2. Fiala a Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně  – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá. Okradli české důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo neujde okradení, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy