Exprezident Zeman podpoří ČSSD na mítinku v Teplicích 30. května, prozradil Paroubek

Předposlední květnový den bude ve znamení vyvrcholení kampaně ČSSD – České suverenity sociální demokracie před volbami do Evropského parlamentu. Na její mítink na Zámeckém náměstí v Teplicích dorazí i nejzvučnější podporovatel strany expremiéra Jiřího Paroubka, třetí prezident České republiky Miloš Zeman. Paroubek to prozradil na dnešní tiskové konferenci v pražském hotelu Ambassador.

»Hlavními řečníky budou od 16.30 dva lidé, kteří vedli ČSSD v minulosti,« připomněl Paroubek to, že jak on sám, tak Zeman stáli před časem v čele tehdejší České strany sociálně demokratické, která však před rokem na sjezdu v Plzni opustila tradiční název i zkratku. Exprezident následně přijal pozvání na sjezd nově utvořené ČSSD – České suverenity sociální demokracie, který se konal letos v únoru v Praze a kde byl do čela strany zvolen právě Paroubek.

Ten se v kampani, jak na dnešní tiskové konferneci uvedl, zúčastňuje všech pořadů, kam je pozván. Včera například debatoval s fotbalovým exreprezentantem Tomášem Řepkou v jeho úspěšném podcastu Red Card. »Bylo to příjemné povídání na téma Sparta versus Slavia, ale došlo i na jiná témata,« řekl Paroubek o pořadu, který má desetitisíce sledovatelů.

Na dnešní tiskové konferenci však hrála prim cena elektrické energie. Ta souvisí s principem nabídky a poptávky, přičemž trh je podle Paroubka deformován opatřeními na ochranu klimatu. »Kdybych to přeložil, je to Green Deal. Dále ale za razantním nárůstem cen energetických surovin stojí důsledky války na Ukrajině. Evropská unie se rozhodla vyměnit levnější zdroje surovin za jiné, které jsou dražší,« řekl Paroubek.

Dalším bodem je stanovení ceny elektrické energie na lipské burze, která je kalkulována z nejdražšího paliva. »Tou nejdražší surovinou je plyn. A když došlo k nárůstu ceny plynu z důvodů, o kterých jsem hovořil, na burze se to promítlo i růstem cen elektrické energie pro naše domácnosti,« připojil Paroubek a dále se dotkl prodeje emisních povolenek, kdy se »dobrá myšlenka zvrhla v důsledku spekulací«.

Nárůst cen od dodavatelů podle ČSSD neodpovídá realitě a ceny v ČR jsou pro domácnosti nadhodnoceny oproti ostatním evropským zemím. »Energetický regulační úřad nedůsledně kontroloval držitele licencí na obchod s elektřinou, zdali dodavatelé mají dostatek nasmlouvaného množství elektřiny pro konečné odběratele. Regulátor neučinil nic pro ochranu spotřebitele a statisíce lidí byly uvedeny do svízelné situace,« připojil Paroubek.

ČSSD pod jeho vedením navrhuje zahájit odkup akcií ČEZ od minoritních akcionářů za reálné ceny na trhu, tedy tržní ceny zvýšené o obchodovatelné procento. Dále by se měla cena na evropském trhu s elektřinou stanovovat na velkoobchodní úrovni. »Je třeba stanovit výrobcům elektrické energie v energetickém zákoně povinnost prodávat minimálně ze 70 procent na vnitřním obchodním trhu s cenou do maximální výše určenou Energetickým regulačním úřadem. Zbylých 30 procent pak prodávat přes komoditní burzu,« popsal Paroubek další doporučení ČSSD směrem k vládě, mezi něž mj. patří i zavedení regulace cen elektřiny u obchodníků.

Energetický expert ČSSD Vladimír Vlk k tomu dodal, že na jeho konzultace v Kralupech nad Vltavou a Roudnici nad Labem chodí lidi s problémy, mezi něž patří fakt, že se stále ozývají energošmejdi. »Různé firmy mají dnes licenci a nejsou schopné lidem vracet zaplacené zálohy. Dluží návratnost záloh a budou i soudní pře. Je potřeba nad tím dohlížet a Energetický regulační úřad by to měl řešit,« řekl Vlk.

Na přímý dotaz iportaL24.cz směrem k volbám do evropského parlamentu, které podle Eurobarometru u nás zajímají jen o něco více než třetinu obyvatel, Paroubek uvedl: »Dlouhodobě jsou to volby třetího řádu. Síly setrvačnosti jsou velké a lidé nechápou změnu. Vládní koalice jim nebude říkat, ať jdou k volbám, z jednoduchého důvodu, protože její voliči určitě dorazí. A tudíž nepropadnou, jak kdyby šlo o volby prvního řádu, například sněmovní. Já naopak v každé debatě říkám, jak je důležité, aby lidé k volbám do Evropského parlamentu přišli. Protože témata jako Green Deal, spalovací motory, migrace nebo válka na Ukrajině budou těmi, o nichž se bude rozhodovat v Bruselu. Až pak přijdou do národních parlamentů, bude to rozhodování ve smyslu ‚ano‘ nebo ‚jo‘.«

Místopředseda Petr Gawlas potvrdil, že se lidem nediví, že nechtějí jít k eurovolbám. »To číslo nad třicet procent je smutné, ale asi reálné. A vůbec se voličům nedivím. Plně jsem si to uvědomil při sledování superdebaty lídrů z Bruselu, kdy jsem musel dvakrát vypnout televizi. Poprvé, když jsem se od paní Nerudové dozvěděl, že u nás není žádná migrace. Pak jsem to po chvíli zapnul podruhé, ale utvrdil jsem se, že na to se opravdu nedá dívat. Politici sami odrazují lidi od toho, aby k volbám šli. Přesto věřím, že zájem se bude s blížícím se termínem zvyšovat,« řekl Gawlas.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

 1. O tom kdo je Paroubek a kdo ho řídil a řídí si můžete přečíst na iportal24 tečka cz z 27.dubna , v článku „Můj přítel Jiří Horák “
  Závěr článku: ….Jiří a Zdenička Horákovi žili spokojený a plný život, sloužili své vlasti . Zdenička v RADIU SVOBODNÁ EVROPA, Jiří dostal také Řád T. G. Masaryka. Zdenička ( Horákova) ta se časem odstěhovala do nějakého hezkého domu PRO DOBŘE ZAJIŠTĚNÉ seniory na břehu Mexického zálivu.
  ——————-
  Já jsem ho (Jiřího Horáka) poznal od závěru roku 1989, kdy se poprvé objevil na schůzi Ústředního přípravného výboru sociální demokracie jako exilový sociální demokrat a jako generální tajemník Rady SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA
  Jiří se svým otcem… uprchli do zahraničí v březnu 1948. Jiří ( Horák´se dostal se ženou Zdeničkou do Spojených států. Tam se časem stal profesorem na newyorské College a byl slušně ZAJIŠTĚN.
  NA volby v r. 1900 peníze jsme dostali především díky rakouským sociálním demokratům (3 mil. šilinků) a díky našim zahraničním přátelům. Ti všichni nám pomáhali také dodávkami techniky, ale i třeba některých reklamních materiálů apod. Školili také naše kandidáty do parlamentu.
  Rád a často na Jiřího vzpomínám. Byl to můj přítel

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy