Home Zahraničí Fico: Černobílý přístup Západu na Ukrajině nefunguje

Fico: Černobílý přístup Západu na Ukrajině nefunguje

FOTO - Facebook

Strategie Západu kolem Ukrajiny byla naprostým propadákem, uvedl slovenský premiér Robert Fico ve svém komentáři pro deník Pravda. »Upřímně řečeno, strategie Západu na Ukrajině nefunguje,« řekl a dodal, že »byla naprosto neúspěšná«.

»Od samého počátku konfliktu na Ukrajině jsem odmítal černobílý přístup, který razil Washington a Brusel. Válka na Ukrajině má kořeny v událostech roku 2014, její příčiny spočívají také ve vývoji ukrajinské politické scény a v jejím postoji k etnickým ruským občanům. A samozřejmě v naprostém vlivu USA na vše, co se na Ukrajině po roce 2014 dělo,« konstatoval Fico.

Podle premiéra Západ využil jednání Ruska na Ukrajině po 24. únoru 2022 k tomu, aby »srazil Rusko na kolena«. Za tímto účelem jsou kyjevským úřadům poskytovány zbraně a miliardy dolarů. »Je šokující, jak se Západ nadále mýlí v hodnocení situace v Rusku,« poznamenal Fico.

Poukázal také na to, že Rusko zcela kontroluje své nové regiony. »Ruská ekonomika a ruská měna se nezhroutily, protiruské sankce zvyšují soběstačnost této obrovské země, ruští energetičtí giganti hlásí rekordní vývoz (surovin) do Číny a Indie,« uvedl premiér.

»Nejsem z těch slovenských politiků, kteří mají radost z toho, že je Rusko na Slovensku vykreslováno jako smrtelný nepřítel, a absolutně se mi nelíbí, že nás Rusko kvůli tomu označuje za nepřátelský stát,« poznamenal Ficok statusu Slovenska jako »nepřátelského státu«.

Podle jeho názoru pak Ukrajina není schopna provést protiofenzívu. »Pozice ukrajinského prezidenta Zelenského ochabují, zatímco politická podpora ruského prezidenta Vladimira Putina stále roste,« řekl Fico.

»Neodvážil bych se samozřejmě tvrdit, že Rusko nepociťuje dopad negativních důsledků svého rozhodnutí použít vojenskou sílu na Ukrajině, učiněného v únoru 2022, ale v žádném případě nedosahuje takové míry, která by mohla Rusko zničit, jak prorokovali západní plánovači,« poznamenal premiér.

Zdravý rozum vyzývá k příměří

Fico předpovídá, že Západ bude na Ukrajinu ještě nějakou dobu bezvýsledně posílat zbraně a peníze, a poznamenává, že je »politicky nemožné«, aby autoři protiruské kampaně uznali její falešnost.

»Za dva nebo tři roky se ocitneme tam, kde jsme teď. Až na to, že EU pravděpodobně přijde o 50 miliard eur a hřbitovy na Ukrajině budou plné tisíců padlých vojáků. Bohužel zdravý rozum nepřevládá, i když volá po okamžitém příměří a jednání,« řekl Fico.

Podle premiéra se vyjednávací pozice Ruska ohledně ukrajinského urovnání časem jen posílí. Poznamenal, že Rusko potřebuje bezpečnostní záruky, zatímco EU i Rusko se potřebují navzájem.

»Jako předseda slovenské vlády nebudu zasévat nepřátelství vůči žádné zemi. Přeji si postupnou standardizaci vztahů mezi členskými státy EU a Ruskem,« řekl Fico.

Podle premiéra pak hodlá Bratislava pomoci Ukrajině na její cestě za členstvím v EU za předpokladu, že splní stanovené předpoklady.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here