Fico odmítl nový migrační pakt EU. Vztahy s Českem? Na tahu je Fialova vláda

Slovenský premiér Robert Fico dnes odmítl nový migrační pakt, který minulý týden schválil Evropský parlament. Opatření v podobě převzetí části běženců nebo finanční či materiální pomoci pro země zasažené přílivem migrantů označil před novináři za diktát, nejde podle něj o solidaritu.

»Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili, že každá země má mít možnost se sama rozhodnout, jak pomůže,« řekl Fico ke schválené úpravě. Přirovnal ji k dřívější myšlence zavedení kvót pro povinné přerozdělování migrantů mezi členské země evropského bloku.

Podle Fica slovenské vládní strany ve slovenské sněmovně patrně nepodpoří opatření z migračního paktu. »S vysokou pravděpodobností celá vládní koalice nebude souhlasit na půdě parlamentu s tímto legislativním balíkem,« řekl slovenský premiér po schůzce s šéfem slovenské diplomacie Jurajem Blanárem.

Čtěte také: Strana PRO u Fica. Premiérovi předala dopis s 19 tisíci podpisy

Fico zopakoval, že jeho nynější vláda, která nastoupila do úřadu zhruba před půl rokem, hodlá prosazovat »suverénní zahraniční politiku« orientovanou na všechny čtyři světové strany. »Naši partneři byli zvyklí na servilní chování předchozích vlád a na to, že o cokoli Slovensko požádali, tak to dostali. My jsme suverénní země,« uvedl Fico. Informoval také například o připravované návštěvě Číny.

Nynější Ficova vláda mimo jiné zastavila vojenskou pomoc Ukrajině, kterou Slovensko poskytovalo ze svých státních zásob. Fico dříve opakovaně tvrdil, že ukrajinsko-ruský konflikt nemá vojenské řešení, a kritizoval protiruské sankce. Podobné názory ohledně Ukrajiny má Maďarsko.

Fico na tiskové konferenci s Blanárem, kterou po svém proslovu opustil, bez bližších podrobností tvrdil, že v Praze byl připravován rozpad visegrádské čtyřky (V4), která sdružuje Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Únorová schůzka premiérů V4 v Praze ukázala, že tyto země se liší v názorech na příčiny války na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat.

»Pan premiér mluvil o úvodním setkání, které bylo ještě před oficiálním plenárním setkání za účasti všech delegací, kde proběhla velmi ostrá výměna. Nakonec se shodli, že v drtivé většině se shodujeme na stejných tématech, co se týče Ukrajiny. Snad jiný názor máme názor v tom, jak dosáhnout míru,« doplnil Blanár.

Mohlo by vás zajímat: Zeman chce mírová jednání, podle Fica nelze konflikt na Ukrajině vyhrát vojensky

Blanár novinářům také řekl, že Slovensko má zájem o nadstandardní vztahy s Českou republikou. Březnový krok české vlády, která přerušila mezivládní konzultace s Bratislavou kvůli rozdílným názorům na klíčová zahraniční témata, označil slovenský ministr zahraničí za zbytečný.

»Zrušit společné jednání vlád, které probíhalo od 2012, jen na základě toho, že máme odlišný názor, jak dosáhnout míru na Ukrajině, bylo zbytečné gesto. Čekáme na pozvání České republiky, nyní je na tahu česká vláda,« řekl Blanár.

(pk, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy