Fotbal pro otužilce: Plzeň zvládla ligu, Slavia (s odřenýma ušima) pohár

Tři fotbalová utkání ve třech mrazivých městech nabídl dnešní podvečer. A rozhodně nebyla nouze o zajímavé momenty, dramatické situace i pěkné góly, ačkoli v tomto nevlídném počasí fanoušci logicky spíše zůstávali doma »za kamny«, a například na dohrávku 17. kola FORTUNA:LIGY mezi Jabloncem a Teplicemi (3:2) přišla jen necelá osmistovka otužilců…

Hrála se ale nejen liga, nýbrž i poslední utkání čtvrtfinále MOL Cupu, a to přineslo v Hradci Králové, kam na rozdíl od obou ligových zápasů dorazila skvělá návštěva (7608 diváků), opravdové drama, jelikož domácí trápili obhájce trofeje pražskou Slavii a dotáhli duel dokonce do prodloužení. Tam nakonec v říši mrazu padli díky brance Conrada Wallema ze 109. minuty. A brance neobyčejně kuriózní! Ševčík zahrál přímý kop, norský středopolař jej »trknul« směrem k brance »Votroků«, ale nikterak prudce. Nezdálo se, že měl míč rozvlnit síť, jenže gólman Hradce Zadražil, do té doby skvěle chytající, se skládal k zemi tak pomalu, že mu k údivu všech přítomných »meruna« prošla pod tělem.

Slavia sice dala velmi šťastný gól, nicméně zcela zasloužený. Byla jasně lepším týmem, ale zahazovala šance jako odpadky. Po 90 minutách to bylo na střely na branku 0:5 a na střely mimo 0:6. Jenže se ne a ne proti houževnatě bojujícímu soupeři prosadit. Až do oné 109. minuty. »Do míče jsem šel hlavou. Už jsem se připravoval, že se otočím, poběžím zpět k naší brance. Ale najednou vidím, že míč se zvláštně odrazil, respektive vůbec neodrazil. Samozřejmě, bylo to se štěstím, ale zasloužili jsme si dojít do dalšího kola. Takový fotbal zkrátka je,« uvedl Wallem pro klubový web.

No a pak přišel ještě jeden úder v posledních sekundách druhého prodloužení, když Východočeši, zoufale toužící po vyrovnání, vsadili vše na útok a do vápna při standardní situaci vběhl i gólman Zadražil. Jenže risk tentokrát nebyl zisk. Oscar vysunul na zteč prázdné branky Micka van Burena a ten snad v životě nedal lehčí branku než dnes. »V prodloužení jsme stupňovali tlak, který naštěstí vyústil ve dvě branky. Bylo to velmi náročné utkání,« dodal útočník Mojmír Chytil.

Slavia doplnila již postupující sedmičku, mezi níž nechybí její největší sokové Sparta či Plzeň, ale například ani druholigové týmy Dukla s Opavou.

Právě Viktoria Plzeň dnes dohrávala duel šestého kola v Mladé Boleslavi. Ten si Západočeši odložili v srpnu kvůli startu v play off o Evropskou konferenční ligu.

Hostům šel dnešní mrazivý duel, který se hrál většinu času na bílé ploše, k duhu a vyhráli ho 3:1. Znamená to pro ně posun na třetí příčku neúplné tabulky FORTUNA:LIGY a zároveň i pád pořádně těžkého šutru ze srdce – Plzeň totiž v nejvyšší soutěži naplno bodovala po dvou zápasech. Hrdinou se stal Pavel Šulc, který už v páté minutě po krásném signálu z rohového kopu otevřel skóre a pak rozhodl duel po nedůrazu domácích z úhlu v minutě jednapadesáté. To už byl stav 1:1, když těsně před přestávkou srovnal skóre Martin Suchomel. V závěru nastavení přidal třešinku na dort v podobě pojišťovací branky Robin Hranáč. »Věděli jsme, že do toho Boleslav půjde po hlavě a bude chtít být třetí. Ale my jsme to dnes ubojovali. Máme tři body, které jsme už potřebovali,« oddechl si Miroslav Koubek, trenér Plzně. »Hrál se pěkný fotbal, který mohl být ještě lepší, kdyby nesněžilo. Nám dnes nebylo přáno, když jsme nevyužili některé nadějné situace, zato Plzeň ano,« litoval naopak lodivod Středočechů Marek Kulič po prohře 2:3.

Ještě o jeden gól více dnes viděla hrstka diváků v dohrávce 17. kola v Jablonci. A pro domácí měla ta pátá, vítězná, cenu zlata. Dal ji v 85. minutě střídající Jan Chramosta tvráří v tvář gólmanu Grigarovi, ovšem minimálně padesátiprocentní podíl na ní měl geniálním obloučkem přihrávající Jovovič.

Ale jinak to byla přestřelka! Skóre otevřel v 16. minutě z penalty Miloš Kratochvíl, ve 27. minutě však bylo vyrovnání díky Filipu Havelkovi. V závěru prvního poločasu se domácí znovu ujali vedení po vlastním gólu Jakuba Urbance, jenže v 63. minutě srovnal karty z pokutového kopu opět Havelka. A tak se rozhodlo až v samém závěru a Jablonec pomalu opouští spodní vody tabulky.

»Bylo to těžké utkání, které nakonec rozhodli střídající hráči,« radoval se Tomáš Čížek, asistent domácího kouče. »Bylo to nervózní, možná i kvůli důležitosti zápasu a těžkým podmínkám. Měli jsme to v závěru zvládnout lépe, ale nezachytili jsme náběh Chramosty,« litoval trenér Teplických Zdenko Frťala.

* * *

Dohrávka 6. kola FORTUNA:LIGY:

FK Mladá Boleslav – Viktoria Plzeň 1:3 (1:1)

Branky: 45.+3 Suchomel – 5. a 51. Šulc, 90.+5 Hranáč. Rozhodčí: Všetečka – Váňa, Machač – Zelinka (video). ŽK: Suchý, Kostka, Kulič (trenér) – Kopic, Chorý, Traoré, Šulc. Diváci: 1121.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel (78. Kubista) – Matějovský (64. Ladra), Sakala (86. Šimek) – Kušej, Mareček (78. Pulkrab), Solomon (64. Jawo) – Hilál. Trenér: Kulič.

Plzeň: Staněk – Hranáč, Hejda, Dweh – Kopic (88. Sýkora), Kalvach, Traoré, Bucha (70. Kliment), Cadu (81. Holík) – Šulc – Chorý. Trenér: Koubek.

* * *

Dohrávka 17. kola FORTUNA:LIGY:

FK Jablonec – FK Teplice 3:2 (2:1)

Branky: 16. Kratochvíl z pen., 45. vlastní Urbanec, 85. Chramosta – 27. a 65. z pen. Havelka. Rozhodčí: Batík – Nádvorník, Pochylý – Adámková (video). ŽK: Kratochvíl, Martinec, Černák, Štěpánek, Polidar – Trubač, Knapík, Chaloupek, Grigar, Hronek, Křišťan, Frťala (trenér). Diváci: 789.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek, Tekijaški, Hurtado – Černák (89. Polidar), Kratochvíl, Martinec (77. Houska), Čanturišvili – Pleštil (70. Chramosta), Alégué (70. Jovovič) – Krulich (77. Velich). Trenér: Čížek.

Teplice: Grigar – Cykalo, Chaloupek, Mičevič – Radosta (90.+1 Fila), Knapík, Havelka (75. Křišťan), Urbanec (75. Bílek) – Trubač (52. Hronek) – Jásir, Gning (52. Vachoušek). Trenér: Frťala.