Haraslín přišel, viděl a zvítězil. Coby střídající žolík dvěma góly skolil Slovan

Fotbalisté pražské Sparty drží první příčku tabulky FORTUNA:LIGY a na ní stráví nadcházející reprezentační pauzu. Přitom dnes neměli v Liberci jednoduchou úlohu. Domácí Slovan úřadujícím šampionům zle zatápěl a po bezbrankové první půli na počátku té druhé hosty takřka nepustil za polovinu. Pražané ale desetiminutovou pasáž, kdy byli nečekaně pasivní, vyřešili střídáním a při něm měl kouč Brian Priske šťastnou ruku. Poslal do hry Lukáše Haraslína a ten dvěma brankami – kdy jedna byla hezčí než druhá – rozhodl o výhře 2:0.

»Nejsme produktivní v útoku a pak rozhodne to, že nám teď moc nepomáhají střídající hráči. Pak jde výkon většinou dolů, zatímco Spartě přijde na trávník Haraslín a rozhodne,« řekl kouč Slovanu Luboš Kozel. »Liberec hrál výborně, ale myslím, že jsme ukázali, že jsme lepším mužstvem. A samozřejmě Lukáš Haraslín byl rozhodující faktor,« chválil trenér Sparty Priske svého svěřence.

Přitom ještě před prvním zářezem do pažby měl Haraslín dvě příležitosti, kdy mu k rozvlnění sítě chybělo málo. Šance spalovali i jeho spoluhráči, kteří z defenzivní deprese najednou přesedlali v obrovitánský tlak, který ani nemohl mít jiné vyústění než vlnící se síť za brankářem Vliegenem. To běžela 69. minuta, když Kuchta výbornou přihrávkou za obranu nastartoval právě slovenského reprezentanta a Haraslín si poradil jako mazák. Udělal kličku Vliegenovi a pak elegantně přehodil skluzujícího Chaluše před prázdnou brankou.

Haraslínovi se povedl už čtvrteční duel play off Evropské ligy proti Dinamu Záhřeb. Byl to právě on, kdo výstavní střelou k tyči již ve druhé minutě otevřel skóre skvělého a pro Spartu úspěšného odvetného duelu. I dnes, ačkoli ho kouč Priske zprvu jen šetřil na lavičce, ukázal, že umí dávat jen nádherné branky. Po té první přiška ještě pěknější druhá. To se u Nisy psala 77. minuta a jediné, co se změnilo, bylo, že tentokrát si asistenci nepřipsal Kuchta, ale Zelený. A zakončení Haraslína z levé strany? Precizní obstřel Vliegena a vymetená šibenice. Slovenský ofenzivní záložník se tak s pěti brankami dostal do čela průběžné tabulky střelců. A Sparta si díky výhře v Liberci, jakkoli se nerodila snadno, drží první příčku. Sesadit ji mohla večer konkurenční Slavia za předpokladu výhry nad nováčkem z Karviné 8:0, což se nestalo, ovšem nepředbíhejme…

Výhru 2:0 si dnes odpoledne připsala i Viktoria Plzeň, která po nemastném neslaném vstupu do sezony našla pevnou půdu pod nohama. Ve Štruncových sadech se dnes do sítě pražských Bohemians trefili již v první půli Rafiu Durosinmi a Cadu. Západočeši již počtvrté za sebou naplno bodovali a vítěznou sérii protáhli na devět soutěžních zápasů. V tabulce FORTUNA:LIGY jsou sice až pátí, ovšem mají k dobru odložený duel s Mladou Boleslaví. »Tohle vítězství považuji za zasloužené a je dobře, že k němu došlo před reprezentační pauzou. Hned to vlije energii do další práce,« řekl trenér Plzně Miroslav Koubek. »Můj gól považuji za nejhezčí v české lize. Hodně to trénuji, ale měl jsem štěstí, že to protihráč tečoval,« uvedl o své střele do šibenice Cadu.

Slavia, která byla obrovským favoritem dnešního duelu, začala duel jak z noční můry a již po pěti minutách prohrávala. Brankáře Mandouse, který nahradil chybujícího Koláře, překonal Adeleke Akinyemi. Červenobílým se tak vrátila vzpomínka na neoblíbeného soupeře, nad nímž třikrát za sebou nedokázali vyhrát. Paradoxně jim pomohl někdo, kdo naopak měl jejich ofenzivní šiky otupit – čerstvá posila Slezanů Dominik Holec. Slovenský brankář navázal na své chybující předchůdce, a to vskutku neuvěřitelnou minelou, jež ty předchozí předčila se vším všudy. Psala se třináctá minuta, která byla pro hosty nešťastnou a pro domácí šťastnou. Holec měl míč úplně v klidu u nohy, ale tak dlouho otálel s rozehrávkou, až mu ho vypíchl Muhamed Tijani a mohl skórovat do prázdné branky. Karvinou gól srazil a ještě inkasovala další čtyři – z toho dva z penalt. Ta, kterou dal ve druhé půli Conrad Wallem, byla zvláště ukázková a připomněla to, jak dával branky z pokutových kopů na západ od Edenu Antonín Panenka. A nejhezčí akcí byla naopak rozdílová branka na 2:1 po ose Tijani-Dorley-Bořil-Jurásek. »Vytvářeli jsme si nebezpečné situace a diváci se měli na co dívat. Bylo to ale i díky aktivní hře Karviné,« pochválil soupeře kouč Pražanů Jindřich Trpišovský.

Vyvrcholením dnešního dne byl duel Hradce Králové s Olomoucí. Ten se hrál jako součást celodenních slavností souvisejících s otevřením nového stadionu, které opepřilo vystoupení skupiny Monkey Business a laserová i ohňová show. Domácí však svého soupeře z Hané nespálili, když ztratili vedení 1:0, jež jim vystřelil zkušený Ladislav Krejčí starší, a nakonec prohráli 1:3. Sigma se vrátila na třetí příčku, Východočeši jsou po sedmi kolech jedenáctí.

* * *

Slovan Liberec – Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branky: 68. a 77. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Volf – Radina (video). ŽK: Červ, Prebsl, Purzitidis, Kozel (trenér) – Zelený, Olatunji. ČK: 87. Purzitidis. Diváci: 7627.

Liberec: Vliegen – Prebsl (75. Penner), Chaluš, Purzitidis – Mikula, Doumbia, Žambůrek, Červ (75. Hudák), Ghali (75. Preisler) – Kulenovič (75. Rabušic), Tupta (90. Lehoczki). Trenér: Kozel.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Krejčí – Pešek (46. Wiesner), Kairinen, Sadílek (83. Laci), Zelený – Kuchta (83. Sejk), Birmančevič (90. Ševčík) – Olatunji (59. Haraslín). Trenér: Priske.

Viktoria Plzeň – Bohemians Praha 1905 2:0 (2:0)

Branky: 9. Durosinmi, 45. Cadu. Rozhodčí: Všetečka – Nádvorník, Hádek – Zelinka (video). Bez karet. Diváci: 9156.

Plzeň: Staněk – Hejda, Hranáč, Dweh – Jirka (84. Kopic), Kalvach, Bucha, Cadu – Traoré (66. Šulc) – Chorý (84. Vydra), Durosinmi (59. Kliment). Trenér: Koubek.

Bohemians: Reichl – Kadlec (83. Kozák), Křapka, Hybš – Köstl (46. Vala), Hůlka, Hrubý (32. Smrž), Kovařík (46. Dostál) – Matoušek (66. Mužík), Beran – Prekop. Trenér: Veselý.

Slavia Praha – MFK Karviná 5:1 (3:1)

Branky: 13. Tijani, 38. Jurásek, 43. Jurečka z pen., 70. Chytil, 76. Wallem z pen. – 6. Akinyemi. Rozhodčí: Starý – Mokrusch, Vodrážka – Kocourek (video). ŽK: Masopust, Zafeiris, Bořil, Ogungbayi – Memič, Boháč, Bederka, Svozil. Diváci: 17 352.

Slavia: Mandous – Masopust (46. Ogbu), Holeš, Bořil – Tomič, Zafeiris (84. Van Buren), Oscar, Wallem (77. Hromada) – Jurásek (69. Ogungbayi), Jurečka – Tijani (69. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Karviná: Holec – Mikuš (26. Soukeník), Bederka, Svozil, Fleišman – Krčík – Memič (61. Ezeh), Čavoš, Boháč (61. Papalelé), Bartl (74. Ražnatovič) – Akinyemi (74. Doležal). Trenér: Luhový.

FC Hradec Králové – Sigma Olomouc 1:3 (1:1)

Branky: 12. Krejčí – 41. Zmrzlý, 76. Vodháněl, 90.+6 L. Juliš. Rozhodčí: Petřík – Ratajová, Matoušek – Berka (video). ŽK: Kučera, Horák, Krejčí, Čihák – Pokorný, Vodháněl, Ventúra. Diváci: 9150.

Hradec: Bajza – Klíma, Heidenreich, Leibl (86. Harazim) – Kučera, Kodeš, Dancák (86. Čihák), Horák – Pilař (69. Šašinka), Krejčí – Vašulín (69. P. Juliš). Trenér: Weber.

Olomouc: Macík – Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Breite, Pospíšil – Vodháněl (90.+2 Vraštil), Zorvan (82. Kramář), Navrátil (88. Ventúra) – L. Juliš. Trenér: Jílek.