Hypoteční trh mírně ožil, objem úvěrů je ale poloviční proti roku 2020

Objem poskytnutých hypoték stoupl v červnu na 14 miliard korun, což byla nejvyšší hodnota za poslední rok. Úroková sazba se přitom snížila na 5,86 procenta z květnových 5,9 %, nejrychleji v letošním roce. Vyplývá to z dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA), zveřejněných dnes na jejím webu.

ČBA zveřejňuje souhrnné statistiky za všechny tuzemské banky a stavební spořitelny, jež v ČR poskytující hypotéky.

Meziměsíčně se v červnu objem poskytnutých hypoték zvýšil o 13 %. Červen ale bývá z pohledu aktivity na hypotečním trhu obvykle nejsilnější měsíc v roce a oproti květnu tradičně příznivější, upozornila ČBA.

Objem poskytnutých hypoték je nyní zhruba poloviční proti stavu v pololetí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték dosáhl 28 %, zatímco ještě v květnu přesahoval 40 %.

»Hypoteční trh v posledních měsících mírně ožívá a červnová čísla tento trend potvrzují. Dalšímu vývoji může pomoci rozhodnutí ČNB zmírnit od července posuzování kritéria DSTI při poskytování hypoték, na což podle informací z trhu určitá část klientů čekala. Na druhou stranu se již dostáváme do období sezónního prázdninového útlumu. Další oživení tak můžeme čekat zřejmě až na podzim,« uvedl k výsledkům  Ondřej Šuchman, manažer pro hypotéky skupiny Komerční banky.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červnu dosáhl 11,6 mld. Kč po květnových 10,4 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů pak činil 2,3 mld. Kč (v květnu dvě miliardy).

Počet nově poskytnutých hypoték se v červnu zvýšil z 3,46 tisíce na bezmála 3,8 tis. I v tomto ohledu je červnová hodnota nejvyšší za poslední rok, kdy začal trh citelněji slábnout. Nadále se ale jedná o nízký počet, v roce 2020 se měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tis. a ve výjimečně silném roce 2021 dosahoval 9,5 tis.

Hypoteční sazba se dostala na úroveň z března

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červnu poklesla nejrychleji v letošním roce a dostala se na úroveň, kde se nacházela v letošním březnu nebo také v říjnu minulého roku. Úrokové sazby tak začaly po dvou měsících opět klesat, což bylo umožněno postupným, i když stále rozkolísaným poklesem tržních úrokových sazeb, uvedla ČBA. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyšší za poslední dvacet let.

Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv, upozorňuje ČBA. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procent, jejich průměr v posledním měsíci mírně poklesl, stále se však drží nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybuje již zhruba rok.

»Co se týče úrokových sazeb, tak zatím trh pro potenciální žadatele o hypotéku nemá příliš dobré zprávy. Původní předpoklady, že sazby začnou ve druhé polovině roku klesat, se nejspíš naplňovat nebudou, minimálně pro 3. kvartál se toho nedočkáme a případný pokles v závěru roku bude jen vesměs kosmetický,« uvedl Milan Voldřich, manažer hypotečních úvěrů Raiffeisenbank.

Průměrná výše hypotéky byla nejvyšší za poslední rok

Průměrná výše hypotéky v červnu vzrostla a opět tak po roce překonala hranici tři milionů korun. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč, od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku (2,83 mil. Kč).

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak šestiprocentní hypoteční sazba znamená nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy