Irové se postavili za starou Ústavu. Žena má zůstat u plotny

Irští voliči odmítli návrh na přepsání pohledu na ženy a rodinu v Ústavě. Snaha o vypuštění znění z 30. let minulého století selhala, protože veřejnost odmítla navrhované změny jako příliš slabé a umožňující nepříjemné soudní spory, informoval server POLITICO.

Snaha Irska odstranit z ústavy rodinné hodnoty utrpěla dvojnásobnou porážku, když voliči odmítli nabízené dodatky jako šíleně vágní a ohrožující vlastnická práva.

Představitelé irské vlády tří stran přiznali porážku, když první výsledky pátečního referenda potvrdily, že drtivá většina voličů řekla »ne« jejím navrhovaným náhradám ústavních klauzulí o manželství a péči o rodinu.

V konečných výsledcích odmítlo změnu ústavní definice rodiny 67,7 procenta voličů. Navrhované změny týkající se péče o rodinu dostaly ještě větší ránu, když se proti nim vyslovilo 73,9 procenta respondentů, což je největší porážka pozměňovacího návrhu v historii irské ústavy.

Výsledek znamená, že ústava z roku 1937, která je právním základem irského státu, bude i nadále prohlašovat manželství za podmínku pro každou rodinu, zatímco hodnota žen pro společnost vyplývá z plnění »povinností v domácnosti«.

Vláda s podporou všech hlavních opozičních stran chtěla, aby veřejnost přijala dva pozměňovací návrhy. Jeden uznával, že rodinné jednotky mohou tvořit i lidé v »jiných trvalých vztazích«. Druhý říkal, že zajištění péče by mělo být povinností širší rodiny, nejen matky.

Vláda se však snažila definovat, co by »jiné trvalé vztahy« mohly znamenat v právních sporech, což v této zemi posedlé majetkem rozdmýchalo obavy konzervativců, že by se dědická práva mohla stát rozšiřujícím se bojištěm zahrnujícím odcizené manželky, přítelkyně a další vztahy.

K podráždění levice vláda rovněž odmítla změnit dlouho kritizovanou část týkající se »žen v domácnosti« pomocí ostřejší formulace obsažené v doporučeních občanského shromáždění z roku 2021 a parlamentního výboru pro rovnost žen a mužů z roku 2022.

Místo toho premiér Leo Varadkar v prosinci představil odlišné návrhy, které se vyhnuly většině toho, o co usiloval celostranický výbor. Tyto texty byly následující měsíc narychlo schváleny parlamentem s pouze několikahodinovou debatou a bez podrobné kontroly ve výborech. Hlasování bylo načasováno na Mezinárodní den žen.

Aktivisté za práva postižených a dětí se zvláštními potřebami vedli kampaň proti vládnímu návrhu, protože ponechával odpovědnost za péči na rodině, zatímco stát se bude »snažit« o jejich podporu – což mnozí považovali za lacinou výmluvu.

Vládě uškodil předvolební únik interní rady její generální prokurátorky Rossy Fanningové, která varovala, že pozměňovací návrhy obsahují sporné formulace, které by mohly u soudů vyvolat překvapivé výsledky.

»Zdálo se, že vláda má jen malý zájem naslouchat obavám ohledně znění a možná trochu arogantně věří, že se voliči nechají unést na vlně feminismu na Mezinárodní den žen a tato dvě referenda prostě schválí,« řekla podle serveru Laura Cahillane, docentka na právnické fakultě Limerické univerzity.

»Na straně ‚ano‘ jste viděli jen velmi málo kampaně a na straně ‚ne‘ jen velmi málo snahy ujistit lidi ohledně všech těchto obav, které se objevily,« dodala.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy