Home Zahraničí Jsou ještě potřeba vlády? Už i v Británii přebírá agendu umělá inteligence

Jsou ještě potřeba vlády? Už i v Británii přebírá agendu umělá inteligence

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britský konzervativní ministr Alex Burghart odhalil, že systémy umělé inteligence (UI) již pracují v centru britské vlády a vykonávají úkoly, jako je pročítání dokumentů, což by měli dělat ministři. Určují také, co je důležité a co ne, upozornil Daily Mail.

Ministr přiznal, že používá experimentální systém umělé inteligence »AI Red Box«, který byl vyvinut Úřadem vlády, aby se prokousal horami dokumentů, které dostává denně ke čtení. Ministr rovněž prohlásil, že experimentální systém využívají i další ministři či dokonce vrchní představitel státní správy Alex Chisolm.

Prozradil také, že se úředníci pokoušeli na webové stránky Gov.UK nainstalovat chatbota, který by pomáhal s dotazy veřejnosti a který by měl přístup k celé databázi vládních informací. Tento experiment však byl nakonec zrušen, když dělal »některé podivné věci«, mezi něž patřilo náhodné používání francouzštiny a také to, že v pětině případů nebyl korektní. »Když jste se ho zeptali na určitý dotaz, odpověděl francouzsky,« přiznal Burghart. »A když jsme to dotáhli tak daleko, jak to jen šlo, zjistili jsme, že můžeme dosáhnout přesnosti jen asi 80 %.«

Při popisu »AI red boxu« Burghart na jedné z akcí ve Westminsteru řekl: »Umí číst dokumenty, které se dostanou do vaší agendy, umí je shrnout, zvýraznit propojení mezi nimi a spojení s předchozími dokumenty.«

»Postupem času, jak budeme tento model dolaďovat, se z něj, jak věřím, stane organizační paměť ministerstev,« dodal s tím, že ačkoli Úřadem vlády prochází spousta dobrých lidí, »ne vždy zůstávají tak dlouho«. »To znamená, že na věci, které se staly před třemi, čtyřmi nebo pěti lety, už zde tito lidé nejsou. Ale s účinnou AI red box to už nebude problém.«

Poslankyně Sarah Olneyová, řekla, že ministři se zabývají tím, jak přehlížet svou práci. »Pokud se nemohou obtěžovat číst věci sami, můžeme rovnou nechat zemi řídit roboty. Což nemůže být o moc horší než tento konzervativní nepořádek,« uvedla.

Burghart ale uvedl, že jeho tým doufá, že na jaře půjde na ministerstvo financí s cílem zajistit financování zavedení systému pro celý Whitehall.

Vládní digitální služba se pokusila vytvořit bota ve stylu ChatGPT, který by fungoval jako front end pro Gov.UK – první systém svého druhu na světě.

Burghart na dotaz, nakolik mohou systému umělé inteligence lidé důvěřovat, odpověděl, že »za kontrolu práce je nakonec zodpovědný ministr«. »Bude otázkou pro ministry, jak si rozvrhnou svůj čas s ohledem na souhrny, které dostávají, a jak spolehlivé podle nich jsou.« Bez ohledu na to 46letý ministr také připustil, že totéž platí i pro úředníky, a uvedl, že ministři budou mít často ve svém týmu některé zaměstnance, »jejichž práci budete chtít zkontrolovat důkladněji než jiné«. »Postupujeme opatrně,« dodal.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here