Koalice neschválením programu schůze potvrdila, že má máslo na hlavě

Vládní většina ve Sněmovně opět neumožnila debatu ohledně korupčních kauz koaličních stran. Program mimořádné schůze nazvané Vymlčené korupční kauzy vládních stran, kterou iniciovalo hnutí ANO, neumožnila schválit. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vládní strany kryjí vlastní korupci a klientelismus a všechny skandály s nimi spojené se snaží přejít mlčením.

Dnes se jednalo už o druhý pokus opozice diskutovat na parlamentní půdě o kauzách vládní koalice. K debatě o premiérově podílu v Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) se Sněmovna sešla z podnětu ANO už začátkem února, program schůze ale s ohledem na koaliční většinu neschválila. Stejná situace se opakovala i nyní.

Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové tím koalice potvrdila, že má »máslo na hlavě«. »Tohle nevysedíte, my toho nenecháme, budeme se ptát stále a dřív nebo později se tu sejdeme znovu,« varovala vládní strany.

»Vládní strany tvrdošíjně odmítají otevřít diskusi na toto téma, protože se bojí reakce veřejnosti, a protože se hlavně bojí o své pozice. Ačkoliv každé druhé slovo, které slyšíme od představitelů pětikoalice, je demokracie, politická kultura, hodnoty, tak vládní strany spolu svorně kryjí vlastní korupci a klientelismus za každou cenu, protože korupce, klientelismus, peníze, koryta, to jsou ty pravé hodnoty, které ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti spojují,« uvedl Babiš.

Ve svém vystoupení obšírně rozebíral případ Podnikatelské družstevní záložny (PDZ), v níž měl v minulosti uložené peníze i premiér a předseda ODS Petr Fiala. ANO spojuje kampeličku s dary pro ODS, podezřením na praní špinavých peněz a zmizením stamilionů korun určených pro Ukrajinu. Kampelička byla podle něho »nejspíš pračkou špinavých peněz politiků ODS a zdroj skrytého financování Fialovy partaje a jejích volebních kampaní«.

Babiš mluvil také o pražské korupční kauze Dozimetr a aféře kolem financování hnutí STAN. »Hnutí STAN vzniklo jako organizovaný zločin, který má loupit a brát peníze daňových poplatníků,« řekl. Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan podle Babiše funguje jako prodloužená ruka podnikatele Michala Redla, jenž patří do skupiny lidí stíhaných v případu Dozimetr.

Korupce a klientelismus jsou podle Babiše »DNA současných vládních stran«. »Devadesátky se vracejí. Tradiční strany jako ODS, KDU, TOP 09, ČSSD byly a jsou korupcí a klientelismem prolezlé,« prohlásil Babiš.

Porazili jsme Babišovu drahotu, prohlásil premiér

Premiér Petr Fiala (ODS) opět odmítl obvinění opozičního hnutí ANO týkající se jeho někdejšího podílu v Podnikatelské družstevní záložně. Sněmovna podle něj dnešní mimořádnou schůzí jen ztrácí čas. »Moje svědomí je čisté,« prohlásil.

Opozice podle něho útočí na vládu i kvůli tomu, že se začíná české ekonomice dařit. »Opozice nemá politické argumenty, nedokáže reagovat na naše úspěchy, na to, že napravujeme politický amatérismus předcházející vlády a její celkovou neschopnost řídit stát,« uvedl premiér. Poukázal třeba na výrazný pokles tempa růstu cen nebo na zlevnění potravin a energií. »Porazili jsme Babišovu drahotu,« řekl. Opozice podle Fialy trpí kvůli úspěchům vlády závistí a zlobou. »My máme výsledky, nám se daří posouvat naši zemi kupředu, nám se daří restartovat klíčové oblasti naší ekonomiky a že můžeme být jako Češi konečně zase hrdi na svoji zem, že je konečně líp,« dodal.

»Preference tomu odpovídají,« reagoval místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). »Máte absolutní důvěru u dvou procent obyvatel. Kdysi jsem řekl, že už to jsou pouze příbuzní. Omlouvám se, už to jsou jenom přímí příbuzní. Obávám se, že už i ti začínají prchat,« prohlásil Havlíček. Kvůli kauzám, které provází vládní strany by podle něj v jiné zemi vláda padla. »My jako opozice nebudeme stát tiše v koutě a nebudeme šoupat nohama a budeme útočit a nebudeme se s vámi mazat,« dodal.

Servilita a politika proti občanům České republiky, tak lze podle předsedy SPD Tomia Okamury charakterizovat současnou pětikoaliční vládu Petra Fialy. Kritizoval ji také za to, že podporuje Ukrajinu z peněz daňových poplatníků. Označil to za nezodpovědné. Zdůvodnil to tím, že část této podpory je údajně rozkradena. Jako příklad uvedl peníze, které podle dosavadních informací zmizely právě z Podnikatelské družstevní záložny.

O činnost záložny se podle Lidových novin zajímají detektivové z odboru hospodářské kriminality pražského krajského ředitelství. V polovině března s ní zahájila správní řízení Česká národní banka kvůli trvajícím nedostatkům v jejím fungování. Řízení směřuje k odnětí povolení působit jako družstevní záložna.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy