Home Domácí »Lhář prolhanej, politickej podvodník«, řekl na adresu premiéra Okamura

»Lhář prolhanej, politickej podvodník«, řekl na adresu premiéra Okamura

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

AKTUALIZOVÁNO

Sněmovna je již druhý den zablokována spornou novelou koaličních poslanců, která má Čechům žijícím v zahraničí umožnit korespondenční volbu. Opozice s předlohou nesouhlasí, trvá na tom, že lidé musí hlasovat osobně ve volebních místnostech. Koalice argumentuje tím, že chce usnadnit hlasování Čechům žijícím v rozlehlejších státech, pro něž je cesta na ambasády časově i finančně náročná.

Při středečním jednacím dnu, který trval do půlnoci, se zákonodárci k ukončení prvního čtení koaliční předlohy nedostali. Obdobný scénář se očekává i dnes. Zatímco včera dokázal předseda hnutí ANO Andrej Babiš mluvit skoro čtyři hodiny, dnes ráno převzal štafetu předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Hned v úvodu svého vystoupení upozornil, že bude mít »delší projev«. V minulosti dokázal řečnit bez přestávky více než sedm hodin, tentokrát ustanovil nový rekord – 10 hodin a 44 minut. Zároveň předseda SPD předložil návrh na zamítnutí předlohy. Poslanci o něm budou hlasovat po skončení prvního čtení. Kdy to bude, se zatím nedá předjímat, přihlášeno je ještě více než šest desítek poslanců.

Podle Okamury návrh zákona na zavedení korespondenční volby účelově porušuje českou ústavu. Vládě vytkl, že její zavedení je pro ni »evidentně větší priorita než ekonomický a politický stav naší země«.

Fialova vládní pětikoalice podle něj zoufale hledá hlasy, kde může, místo toho, aby začala dělat něco pozitivního pro občany. »Ono to moc nejde, abyste dělali něco pozitivního pro občany, protože přesně, jak se říká, ryba smrdí od hlavy. A v čele stojí totálně neschopný premiér Fiala, který lže, jak tiskne,« prohlásil Okamura.

Vládě vytkl třeba to, že na rozdíl od SPD odmítá zavést obecné referendum a že navzdory slibům zvýšila daně. V souvislosti s tím řekl o premiéru Petru Fialovi (ODS), že je »lhář prolhanej, politickej podvodník«. »Voliči by vám to v referendu hned spočítali,« uvedl.

Důvodem předložení novely jsou podle Okamury »tragické volební výhledy« vládních stran pro sněmovní volby v příštím roce. SPD v této souvislosti podle Okamury také navrhne, aby se na ně korespondenční volba ještě nevztahovala.

Návrh je šitý horkou jehlou

Opozice trvá na tom, že lidé musí hlasovat osobně ve volebních místnostech, předseda ANO Andrej Babiš by dokonce zrušil hlasování na stovce zastupitelských úřadů.

Návrhu vytýká také to, že jde o poslaneckou předlohu, která neprošla připomínkovým řízením a neposoudila ji legislativní rada vlády. Opozice se obává i toho, že korespondenční volba omezí tajnost volby.

»Tři věci máme dělat osobně: volby, svatbu a děti,« prohlásil ve středu večer poslanec ANO Patrik Nacher. Vládní návrh nazval volebním inženýrstvím a varoval, že se chystají další změny. Uvedl, že zaznamenal návrh na snížení věkové hranice pro volební právo na 16 let nebo omezení volebního práva u starších lidí. Postěžoval si také na to, že téměř u všech medializovaných témat se nepřipouští jiný názor. »Kdo je proti, je nepřítel mainstreamu,« podotkl.

Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové je návrh šitý horkou jehlou. Předkladatelé podle ní ani nevědí, kterých obvodů zastupitelských úřadů se bude korespondenční volba týkat. Poukazovala na to, že seznam oblastí, kde bude korespondenční volba možná, stanoví ministerstvo zahraničních věcí a vycházet bude z dostupnosti poštovních služeb. »Vy si prostě pak zjistíte, jestli tamhle někde v Nairobi funguje pošta, a podle toho ministerstvo zahraničních věcí stanoví, že se tam může korespondenčně volit,« uvedla.

Poslanec TOP 09 Michal Zuna poznamenal, že například v případě českých vědců působících v Antarktidě, kde by pošta nefungovala, by tato oblast pro korespondenční volbu určena nebyla.

Poštou by mohlo volit na půl milionu Čechů v zahraničí

Milan Feranec (ANO) upozorňoval na riziko možnosti dvojí volby v evropských volbách, když neexistuje jednotný evropský seznam voličů. Předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek uvedl, že Ferancovy námitky bude třeba prozkoumat při dalším sněmovním projednávání předlohy. Soudí ale, že v EU systém výměny informací funguje.

Místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix trvala na tom, že navrhovaný mechanismus volby poštou zaručuje tajnost hlasování. Pokud by se kdokoli obával nátlaku okolí, bude moci podle ní odvolit na některém ze stovky zastupitelských úřadů jako nyní.

Při posledních sněmovních volbách v roce 2021 mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18 800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13 200 z nich. Pro druhé kolo loňských prezidentských voleb figurovalo ve zvláštních volebních seznamech na zastupitelských úřadech kolem 28 700 Čechů, finálního výběru hlavy státu se jich zúčastnilo přibližně 23 000. Korespondenční hlasování by se mohlo týkat podle vlády kolem půl milionu českých občanů žijících v zahraničí.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

  1. Ukrajinská pošta v ČR čeká na svou chvíli a příležitost falšovat korespondenční hlasování v ČR.

    Proto Rakušan v ČR zřídil Ukrajinskou poštu, aby bylo možno falšovat korespondenční hlasování.
    Už to do sebe začíná všechno logicky zapadat. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel to mají dobře vymyšleno jak budou falšovat korespondenční hlasování.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here