Home Domácí Lyžařská sezona začala. Některá střediska zkracují čekací dobu na vlek

Lyžařská sezona začala. Některá střediska zkracují čekací dobu na vlek

V České republice a na Slovensku začala lyžařská sezona. Díky ochlazení a sněžení některé skiareály spustily o týden dřív, než plánovaly. První z nich se rozjely v pátek v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách, dnes se přidávají další střediska v zemi. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl na sjezdovkách, zavádějí mnohá z nich inovace, které sezónu nejen lyžařům zpříjemní: kupříkladu zkrátí čekací dobu na vlek anebo efektivněji upraví sjezdovky. 

Ski areál Monínec zahájil letošní sezonu již v polovině listopadu. Tak brzký začátek sezony je možný díky využití recyklovaného sněhu, tedy loňského sněhu, který přečkal letní měsíce díky speciální technologii Snowstorage. Technika spočívající v zakrytí sněhu izolační folií, která odráží sluneční paprsky a udržuje chlad, se již několik let používá například v italských či rakouských Alpách a poprvé také právě v Monínci.

Premiéra lanovky v Beskydech

Premiéru má v letošní sezoně také šestimístná lanovka ve Ski areálu Bílá v Beskydech, která nahradí původní čtyřmístnou. »Jedná se o jedinou novou lanovku v letošním roce v Česku,« uvedl marketingový manažer Martin Kacíř s tím, že se jedná o vyhřívanou lanovku s bublinou. Díky ní se ve ski areálu zvýší rychlost jízdy, komfort lyžařů a také zkrátí jízdní doba. Přepravní kapacita však zůstane zatím díky nižšímu počtu sedaček nezměněná, a to aby nedocházelo k přílišnému vytížení sjezdovek. Zároveň v areálu došlo také k rozšíření několika sjezdovek, jejich úpravě a doplnění některých bezpečnostních prvků, jakými jsou nové sítě.

Novými sněžnými děly se chlubí ve středisku Malino Brdo u Ružomberku. »Pomohou nám zvýšit efektivitu a rychlost zasněžování. Díky nim budeme moct rychleji zasněžovat sjezdovky a zahájit tak zimní lyžařskou sezonu dříve,« řekla Marianna Luka z lyžařského střediska Malinô Brdo s tím, že příprava na zimu začala už na jaře po ukončení lyžařské sezony a pokračuje nyní po úspěšném ukončení letní sezony střediska a bikeparku. »Součástí příprav je generální oprava vleků, díky která zajistí větší komfort a především vyšší bezpečnost lyžařů. Několik vleků prošlo opravou větších rozměrů, než se očekávalo, a proto doufáme, že to návštěvníci ocení,« dodala Luka.

Snowland ve Valčianské dolině pořídil pro rychlejší zasněžení nový sněžný kanón a také nový sněžný ratrak, který zkvalitní úpravu sjezdovek. Mimoto plánuje ski areál také využívat dálkově ovládanou sekačku Spider, která se snadno dostane do nerovného terénu či strmých kopců. Jelikož je sekačka multifunkční, v letní sezóně středisko seká a v zimě pomáhá s odklízením sněhu připojením sněhové radlice. »Sekačka si poradí i s velmi náročným terénem, navíc se dá použít naviják,« uvedl Ladislav Cisárik, vedoucí střediska Snowland s tím, že na sekačce oceňuji zejména její flexibilitu, možnost otáčení o 360 stupňů a sjízdnost svahů. Navíc sekačka šetří i pracovní sílu, kterou pak lze využít jinde.

Rozšíření sjezdovek ve Špindlerově Mlýně

Sezona začala také v největším českém lyžařském areálu, totiž ve Špindlerově Mlýně. V areálu si během letošní sezony budou moct návštěvníci užít díky 2350 metrům nových tratí i úpravám těch stávajících více prostoru při lyžování, což zajistí lepší sportovní zážitek. Areál do nadcházející sezóny zároveň pořídil i nové zasněžovací systémy, díky čemuž bude možné lyžovat i ve zhoršených podmínkách a případně také prodloužit lyžařskou sezonu.

V Krkonoších již v pátek zahájil sezonu SkiResort Černá hora – Pec. Špindlerův Mlýn a Malá Úpa se přidaly dnes, přičemž ve Špindlu zůstane i po víkendu v provozu medvědínská lanovka.

V Orlických horách mohli lidé již od pátku lyžovat v areálu Šerlišský Mlýn a dnes se otevřel ten v Říčkách. Na Šumavě se první vleky rozjely v Železné Rudě a dnes se začalo lyžovat na Weissově louce a i na Samotách. Na Lipně se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. 

Zato v Jizerských horách se na novou sezonu teprve připravují. Od příštího víkendu se již ale bude lyžovat všude. Vlekaři a provozovatelé areálů se vesměs shodují, že takový start do zimy jako letos nepamatují…

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here